Bezmasá jídla

Rajčata plněná špenátem

Suroviny: 2 červená rajčata, 200 g špenátu, 20 g cibule, 30 g tuku, 50 g sýru, 1/2 vejce, 0,2 černého pepře, 2 g soli, zálivka (1/2 vejce, 50 ml mléka).

Do studeného tuku přidáme malé množství vody, sůl a dusíme s nadrobno nakrájenou cibulí. Přidáme očištěný, umytý a na plátky rozdělený špenát a dusíme do té doby, až se nám vypaří voda. Potom špenát smícháme s nastrouhaným sýrem, vejcem, pepřem a osolíme dle chuti. Rajčata umyjeme a ukrojíme vršek. Vydlabeme vnitřek, naplníme připravenou směsí a přikryjeme ukrojeným vrškem. Uložíme do nádoby a zapečeme. Hotové jídlo zalijeme směsí z čerstvého mléka a vejce a znovu zapečeme.

Špenát

Suroviny: 200 g špenátu, 1/2 vejce, 50 g sýra, 20 ml oleje, 3 g mouky.

Do horkého tuku s trochou vody vložíme očištěný, umytý a na plátky nakrájený špenát. Dusíme 15 minut. Přidáme mouku a rozmícháme. Sejmeme z ohně, smícháme s vejci a sýrem, položíme na plech či malý pekáček a necháme zapéct.

Plněné papriky (nebo rajčata) s rýží

Suroviny: 150 g papriky, 35 g cibule, 15 g mrkve, 40 g rajčat, 35 g rýže, 5 g petržele, 20 ml oleje, 0,3 g černého pepře, 2 g soli.

Do studeného sádla přidáme trochu vody a soli, nadrobno nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev. Dusíme. Později přidáme rajčata nakrájená na drobno a ještě později rýži. Rozmícháme a zalijeme horkou vodou v poměru 1:1. Vaříme na mírném ohni, dokud má rýže vodu. Přidáme mletý pepř a nadrobno nakrájenou petržel. Umyté papriky očistíme od semen a osolíme. Naplníme hotovou směsí z rýže a položíme na plech. Zalijeme olejem a horkou vodou do poloviny výšky paprik. Pečeme. Jakmile zčervenají, otočíme je a v pečení pokračujeme. Rajčata se připravují stejně, jen je jich potřeba 200 g na porci.

Plněné papriky (nebo rajčata) se sýrem

Suroviny: 160 g paprik (200 g rajčat), 20 ml oleje, 50 g sýra, 1/2 vejce, 5 g petržele.

Papriky očištěné od semen a stopek omyjeme a scedíme. Lehce posolíme zevnitř. Sýr nastrouháme a smícháme s vajíčkem a drobně nakrájenou petrželí. Touto směsí plníme papriky. Papriky uložíme na plech, zalijeme olejem a velmi malým množstvím vody a pečeme do zčervenání. Potom je otočíme pomocí dvou vidliček a dopečeme do zčervenání druhou stranu. Podobně se připravují i plněná rajčata. Vybereme středně velká rajčata, umyjeme je a nařízneme vrch rajčete, aniž by se části rajčat od sebe zcela oddělily. Vydlabeme pomocí lžičky, lehce posolíme. Po naplnění je dáme na pekáč, zařízlou částí na dno. Pečeme zalité olejem i vodou, ale neobracíme je.

Papriky v Bulhrasku.
Papriky v Bulhrasku. Foto Jan Dvořák

Rajčata s rýží

Suroviny pro jednu porci: 180 g rajčat, 40 g rýže, 20 ml oleje, 30 g cibule, 5 g petržele, 2 g soli, 0,2 g černého pepře.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a špetkou soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme ji. Přidáme rýži, lehce osmažíme a rozředíme vodou 1 ku 3. Jakmile voda začne vařit, posolíme ji a přesypeme do nádoby na pečení. Povrch poklademe rajčaty nakrájenými na kousky, posypeme zelenou petrželkou. Necháme zapéct 10 minut.

Palačinky s máslem a sýrem

Suroviny: 350 g mouky, 600 ml mléka, 5 vajec, 2 g soli, 10 g sýra, 3 g másla, 10 ml oleje na smažení.

Vejce, mléko a sůl důkladně promícháme. Za neustálého míchání postupně přidáváme mouku. Pokud nám vzniknou hrudky, směs přecedíme. Na pánev vlijeme 1/2 polévkové lžíce oleje a zahřejeme. Nalijeme malé množství těsta, které rozlijeme po celé pánvi tak, aby nám vznikla tenká palačinka. Usmažíme na jedné straně, otočíme a usmažíme i po straně druhé. Hotové palačinky pokládáme na sebe, které pokaždé přikryjeme pokličkou, dokud neupečeme všechny. Na každou palačinku položíme kousek másla, posypeme strouhaným sýrem a srolujeme. Před podáváním necháme zapéct.

Mléčná kaše se sýrem

Suroviny pro jednu porci: 20 g mouky, 20 g másla nebo oleje, 100 ml mléka, 30 g sýra.

Tuk zahřejeme, vysypeme mouku a pražíme za nepřetržitého míchání do světlé jíšky. Sejmeme z ohně a ihned rozředíme studeným mlékem. Rozmícháme, vzniklé hrudky rozmělníme a znovu zahříváme do varu. Vaříme 15 minut. Po ukončení vaření přidáme sýr nakrájený na kousky. Ihned podáváme.

Kaše ze zelené cibulky a vajec

Suroviny pro jednu porci: 50 g zelené cibule, 10 g mouky, 20 g oleje, 1 vejce, 100 ml mléka, 5 g petržele, pepř.

Cibuli podusíme v tuku s malým množstvím vody a soli. Přidáme mouku a lehce osmažíme. Kaši rozmícháme se směsí vajec a mléka. Přidáme petržel, opět rozmícháme a povaříme 10 minut. Dochutíme pepřem.

Hrachovka

Suroviny pro jednu porci: 350 g čerstvého hrášku, 20 ml oleje, 40 g cibule, 30 g rajčat, 3 g mouky, 5 g kopru, sůl.

Očištěný hrách umyjeme a vložíme do vroucí vody. Vaříme do měkka. Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a dusíme. Přidáme část rajčat a podusíme. Zasypeme moukou, lehce zasmažíme a rozředíme vodou, ve které se vařil hrách. Přisypeme hrách a zbytek rajčat a vaříme deset minut. Přidáme kopr a vaříme dalších pět minut. Omáčka musí být středně hustá.

Houbová kaše

Suroviny pro jednu porci: 75 g hub, 20 g mouky, 30 g másla, 2 g soli.

Umyté nadrobno nakrájené houby a podusíme na tuku (10 g porci) do měkka s malým množstvím vody a soli. Zalijeme teplou vodou a vaříme do plného změknutí. Ve zbytku tuku necháme zasmažit mouku (světlá jíška) a necháme ochladit. Hustotu kaše můžete upravit rozředěním bujónu z hub. Do rozředěné zásmažky vložíme houby a vaříme 15 minut.

Letní specialita

Suroviny pro jednu porci: 210 g baklažánů, 30 ml oleje, 100 g cibule, 15 g mrkve, 20 g celeru, 70 g rajčat, 10 g česneku, 5 g zelené petržele, 2 g soli, 1 bobkový list, 0,2 g mletého pepře.

Baklažány umyjeme a nakrájíme na kousky 1,5 cm. Posolíme, necháme uležet 20 minut, omyjeme, necháme osušit a osmažíme na tuku. Cibuli nakrájenou na plátky podusíme na oleji, vodě se špetkou soli. Přisypeme nastrouhanou mrkev, celer a znovu dusíme. Přidáme část rajčat nakrájených nadrobno, česnek nakrájený na plátky a koření (bobkový list, zelená petržel a pepř). Na plech položíme baklažány a na ně na plátky nakrájená rajčata. Zalijeme vodou a tukem. Zapečeme. Podáváme studené.

Gjuveč z brambor

Suroviny pro jednu porci: 200 g brambor, 30 g cibule, 25 g paprik, 50 g rajčat, 26 ml oleje, 1 g sladké papriky, 5 g zelené petržele, 2 g soli.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme. Následovně přidáme část rajčat a papriky nakrájené nadrobno, brambory nakrájené na plátky po délce a několik minut podusíme za častého míchání. Nakonec přisypeme sladkou papriku, rozmícháme a zalijeme horkou vodou. Vsypeme do pečící misky a zapečeme. Před dokončením poklademe rajčaty a zelenou petrželí.

Pastýřský gjuveč

Suroviny pro jednu porci: 120 g paprik, 40 g rajčat, 30 g sýra, 30 g cibule, 25 ml oleje, 1/2 vejce, 80 ml zakysané smetany, 10 g mouky, 5 g zelené petržele, 2 g soli.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme. Přidáme nadrobno nakrájené papriky, podusíme, přidáme rajčata a znovu podusíme. Položíme na plech. Vyrovnáme a nastrouháme sýr, posypeme polovinou množství zelené petržele. Takto připravené zalijeme směsí z vejce, zakysané smetany a mouky. Pečeme v horké troubě. Hotové jídlo posypeme nadrobno nasekanou petrželí.

Pečené brambory se slaninou

Suroviny: 1 kg brambor, 200 g slaniny, 40 g tuku, 1 polévková lžíce sladké papriky, 2 ks pálivé papriky, sůl.

Brambory nakrájíme na kousky, vložíme do zapékací misky, osolíme, posypeme sladkou paprikou, zalijeme tukem a vodou a dáme zapéci. Jakmile brambory zapečeme, nahoru položíme plátky slaniny. Všechno pečeme do zlatova. Na okraj pečených brambor zapíchneme pálivé papriky.

Houbové karbanátky

Suroviny: 500 g hub (žampiónů), 500 g brambor, 2 mrkve, 1 vejce, 1/2 svazku zelené petržele, sůl a černý pepř.

Houby, mrkev a brambory uvaříme. Mrkev nastrouháme a brambory rozmačkáme. Vše velmi dobře promícháme. Přidáme vejce, jemně nakrájenou petržel, sůl a mletý pepř. Vytvoříme karbanátky a smažíme je na horkém tuku. Podáváme se salátem dle sezóny.

Houbový salát

Suroviny: 500 g pečůvky, citrón, olej, česnek, kopr, sůl a pepř.

Houby nakrájíme na drobné kousky, uvaříme v osolené vodě a scedíme. Vložíme do salátové mísy, polijeme olejem, citrónovou šťávou a posypeme pepřem. Česnek nakrájíme na plátky a posypeme ním houby. Vše promícháme a necháme 15 minut uležet. Salát servíruje s jemně nasekaným koprem.

Nákyp s houbami

Suroviny: 250 g hub, 2 až 3 vejce, 60 g másla, 100 ml vody, 2-3 polévkové lžíce nastrouhaného slaného sýra, pepř, sůl. Omáčka: 20 g másla, 1 polévková lžíce mouky, 1 čajový šálek mléka a sůl.

Jemně nakrájené houby osolíme, opepříme a podusíme na másle. Podlijeme vodou a vaříme na mírném ohni. Mezitím si uděláme zásmažku na omáčku a rozmícháme ji v mléce, osolíme a za nepřetržitého míchání vaříme do zhoustnutí. Jakmile houby zcela změknou, odstavíme hrnec z ohně a vlijeme do něj omáčku. Přidáme rozšlehané vejce a nastrouhaný sýr. Zamícháme a přelijeme na namazaný pekáček. Pečeme ve vodní lázni do zhoustnutí nákypu.

Rýže s houbami a česnekem

Suroviny: 1 čajový šálek rýže, 1 sklenice sterilovaných hub, 3 polévkové lžíce másla, 1 stroužek česneku, sůl na ochucení, zelená petržel, nať z cibule, 3 čajové šálky bujónu.

V horkém másle podusíme nať z cibule, česnek a houby. Vložíme umytou rýži. Podusíme 3-4 minuty. Vsypeme do nádoby na pečení a zalijeme horkým bujónem, pečeme do změknutí rýže. Servírujeme posypané nadrobno nakrájenou petrželí a jako přílohu použijeme salát dle sezónního výběru.

Popská specialita

Suroviny: 250 g červené cibule, 20 g žluté cibule, 20 ml oleje, 10 g mrkve, 15 g celeru, 40 g rajčat, 5 ml vína, stroužek česneku, 1 g sladké papriky, mletý pepř, bobkový list, zelená petržel, sůl, rajský protlak, mouka.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli, mrkev a celer nakrájený na kousky. Podusíme a vložíme česnek s malým množstvím vody. Znovu podusíme a podle potřeby dolijeme vodou. Jakmile cibule změkne vsypeme sladkou papriku, zamícháme, vlijeme rozředěný rajský protlak, víno a rozředíme vodou. Jakmile je jídlo uvedeno do varu přidáme bobkový list, pepř a nadrobno nakrájená rajčata. Dodusíme. Zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě a posypeme nadrobno nakrájenou zelenou petrželí.

Kopřivy s rýží

Suroviny: 1 kg kopřiv, 200 g rýže, 100 ml oleje, 100 g pórku, 2 rajčata, 1 lžička sladké papriky, sůl.

Nadrobno nakrájenou cibuli podusíme v tuku do změknutí a zahustíme sladkou paprikou. Přidáváme postupně rajčata nakrájená nadrobno, omyté a nakrájené kopřivy, které zalijeme teplou vodou. Při varu vložíme rýži. Jídlo osolíme a vaříme na mírném ohni. Podáváme s jogurtem.

Kopřivy s bramborami

Suroviny: 1 kg kopřiv, 1 kg brambor, 150 g másla, sůl.

Kopřivy několikrát propláchneme v horké vodě, nakrájíme nadrobno, zalijeme malým množstvím horké vody. Počkáme až voda začne vřít a potom přidáme oloupané brambory, nakrájené na malé kousky. Po uvaření brambor vodu slejeme. Jídlo rozmixujeme a zalijeme rozpuštěným máslem. Podáváme s jogurtem.

Dobrudžanská specialita (pro 4 osoby)

Suroviny: 240 g paprik, mrkev, celer, olej, 200 g cibule, 60 g rýže, 320 g rajčat, pálivá paprika, zelená petržel, pepř, sůl.

Nadrobno nakrájíme cibuli, mrkev a celer a vložíme je do studeného tuku s malým množstvím vody a soli. Dusíme až do vypaření vody potom vložíme papriky nakrájené na plátky, rajčata a neuvařenou rýži. Rozmícháme s horkou vodou v poměru 3 díly horké vody k 1 dílu studené vody. Posypeme zelenou petrželí, pálivou paprikou a zapečeme. Hotové jídlo ochutíme pepřem, přikryjeme pokličkou a necháme odstát 10 minut.

Sireně po šopski (2 porce)

Suroviny: Cca 400 g sýra, 2 rajčata, 2 vejce, 1 lžíce oleje, snítka petržele, případně 2 papriky, sůl.

Zapékací misky vytřít olejem. Sýr nakrájíme na plátky a plátky umístíme do misek na sebe. Rajčata nakrájíme na kolečka a položíme na sýr (případně i papriky). Pečeme v předehřáté troubě asi 10 minut. Poté do každé misky rozklepneme vajíčko a pečeme do doby, než je vejce hotové. Posypeme nasekanou zelenou petželkou a můžeme podávat.

Sireně po šopski
Sireně po šopski. Foto Jan Dvořák

Sirene po šopsky

Suroviny pro jednu porci: 120 g sýru, 15 g másla, 1 vejce, 30 g rajčat, 5 g pálivé papriky, 0,5 g mletého pepře.

Do zapékací misky vložíme kousek másla nebo oleje, plátek rajčete, plátek sýra, plátek rajčete, kousek pálivé papriky a kousek másla. Přikryjeme a pečeme do změknutí sýru. Nakonec přidáme vejce, znovu přikryjeme a zapečeme. Podáváme v této misce.

Sýr pečený

Suroviny pro jednu porci: 100 g balkánského sýra, 5 g másla, 5 g mouky, 0,3 g sladké papriky.

Sýr namočíme do studené vody nebo mléka (odstranění soli). Nakrájíme na plátky o tloušťce 1 cm, které obalíme v mouce a položíme na olejem vymaštěný plech. Posypeme červenou paprikou a pečeme do změknutí. Ihned podáváme.

Kaškaval Orly

Suroviny pro jednu porci: 120 g balkánského sýra, pasta Patafri, příloha.

Sýr nakrájíme na plátky o tloušťce 1 cm a potom na proužky široké 1 cm. Vložíme do pasty a smažíme na másle. Podáváme s pečenými brambory, zeleným salátem, rajčaty, okurky. Příprava pasty Patafri: Pro jednu dávku potřebujeme 160 g mouky, 100 ml vody, 100 ml piva, 3 vejce, 25 ml oleje. Do plastové nádoby s oblým dnem vložíme mouku, žloutky, olej, vodu a pivo (místo piva můžeme použít i mléko). Rozmícháme do husté kaše. Z bílku ušleháme sníh, posolíme, opatrně promícháme a vmícháme do hotové kaše a zamícháme.

Sýr nebo kaškaval smažený

Suroviny pro jednu porci: 120 g sýra nebo balkánského sýra, 20 g másla, 5 g mouky, 5 ml oleje, 1/6 bílku, sladká paprika nebo pepř.

Sýr nebo balkánský sýr namočíme do vody nebo mléka, nakrájíme na plátky o tloušťce 1 cm a váhy cca 120 g. Nakrájené plátky obalíme v rozšlehaném bílku a touto stranou položíme do horkého tuku na pánvi. Otočíme a smažíme i na druhé straně. Podáváme posypaný pepřem nebo sladkou paprikou.

Obalovaný kaškaval v těstíčku

Suroviny pro jednu porci: 100 g balkánského sýra, 8 g mouky, 1 vejce, 15 g másla, příloha.

Sýr nakrájíme na plátky o tloušťce 1 cm, obalíme a smažíme v horkém tuku. Podáváme s přílohou z rajčat a pečených paprik. Sýr můžeme připravit na další tři způsoby: 1. způsob: Nakrájíme na plátky, opláchneme ve vodě nebo mléce, obalíme v mouce a rozšlehaném vejci. 2. způsob: Nakrájené plátky, opláchnuté ve vodě, obalíme v mouce, vejci, strouhance a znovu ve vejcích. 3. způsob: Nakrájené plátky, namočíme v pastě Patafri. Příprava pasty: Pro jednu dávku potřebujeme 160 g mouky, 100 ml vody, 100 ml piva, 3 vejce, 25 ml oleje. Do plastové nádoby s oblým dnem vložíme mouku, žloutky, olej, vodu a pivo (místo piva můžeme použít i mléko). Rozmícháme do husté kaše. Z bílku ušleháme sníh, posolíme, opatrně promícháme a vmícháme do hotové kaše a zamícháme.

Pečená červená paprika

Umyté a od semen očištěné papriky posolíme na jeden prst zevnitř. Upravíme do jedné řady na plech. Do každé papriky nalijeme po 1 lžičce oleje, 0,5 čajového šálku octu a 1/2 rovné čajové lžičky cukru. Narovnáme druhou řadu paprik, která se plní stejně. Na dno plechu dáme trochu vody a pečeme do lehkého změknutí. Do sklenic plníme najednou, doléváme s trochou vzniklé tekutiny, zavíráme ihned víčkem a obracíme dnem vzhůru. Tak ponecháme dvanáct hodin. Pokud na plechu zůstane šťáva, dáme do ní další papriky ale nenaléváme vodu. Konzumujeme za studena.

Pečené papriky s vejci a sýrem

Suroviny pro jednu porci: 200 g paprik, 30 ml oleje, 8 g mouky, 80 g sýra, 1/2 vejce.

Omyté, osušené, upečené, podušené, oloupané a očištěné od semen papriky osolíme a plníme pomocí čajové lžičky směsí z nastrouhaného sýra a vejce. Obalíme v mouce, opečeme na horkém tuku. Dle přání můžeme papriky obalit v mouce a vejci.

Pečená červená rajčata s omáčkou Bešamel

Suroviny pro jednu porci: 200 g rajčat, 10 g mouky, 15 ml oleje, 20 g sýra, 0,2 g pepře, 2 g soli, 200 ml jogurtu, 1/2 vejce, 5 g zelené petržele.

Zhotovíme omáčku tak, že v horkém tuku (10 g porce) zasmažíme mouku. Rozředíme jogurtem a zahříváme do varu za neustálého míchání. Vsypeme nastrouhaný sýr, sejmeme z ohně a zahustíme vejci. Dochutíme solí, pepřem a jemně nasekanou petrželí. Umytá rajčata nakrájíme na kroužky o tloušťce 1 cm. Osolíme, obalíme v mouce a osmažíme. Vložíme na olejem pomaštěný plech a zalijeme zhotovenou omáčkou. Jídlo zapečeme na 10 minut.

Plněné brambory

Suroviny: 8 brambor, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 sladká paprika, 1/3 čajové lžičky rozmarýnu, 1/3 čajové lžičky majoránky, 50 g máslo, 2 čajové lžičky sojové omáčky, 150 g balkánského sýra, mletý pepř.

Umyjte brambory, propíchněte vidličkou a zapečte 45-55 minut na 200°C. Ukrojte vrchní část, vydlabejte. Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno, mrkev a papriku na nudličky. Mrkev osmažte v oleji 5 minut, přidejte cibuli, česnek, papriku a smažte dalších 5 minut. Přidejte sojovou omáčku, rozmarýn, majoránku a poduste ještě 3 minuty. Opepřete, smíchejte a naplňte brambory. Zapečte 20 minut, posypte sýrem a zapečte ještě 2-3 minuty.

Zelená kjufteta (4 porce)

Suroviny: Polovina hlávky středního zelí, polovina čajového hrnku mouky, 2 vejce, zelený hrách (jako příloha), sůl, pepř.

Nakrájejte zelí nadrobno, přidejte sůl a promačkejte. Poté přidejte vejce, mouku, sůl, pepř a promíchejte. Udělejte placky, osmažte a podávejte se smetanou a zeleným hrachem.

Omeleta se zeleninou (2-3 porce)

Suroviny: 1 střední tykvička, 1 cibule, 2 zelené papriky, 2 rajčata, 4 vejce, 1 a 1/2 čajového hrnku mléka, 2 čajové lžičky mouky, zelené koření na ochucení, olej, sůl.

Cibuli nakrájíme nadrobno, tykvičky a tenké plátky, rajčata oloupeme a nakrájíme na kousky. Zeleninou papriku nakrájíme na proužky. Cibuli osmahneme v oleji dozlatova. Přidáme nakrájenou tykvičku, jak se podusí, přidáme papriku, po 3 minutách rajčata, zamícháme a dusíme 5 minut. Vejce, mléko, mouka a sůl se rozmíchá, nalije se na zeleninu na pánvi, zakryje se poklicí a smaží, dokud nejsou vejce hotová.

Špagety s tykvičkami (4 porce)

Suroviny: 350 g špaget, 1 čajová lžička tvarohu, česnek, 1 pálivá paprika, 2 středně velké tykvičky, nastrouhaná kůra a šťáva z 1 citronu, 75 g přírodního balkánského sýra, sůl.

Uvařte špagety a ponechejte 1 hrnek vody ze špaget. Nakrájejte tykvičky na tenké proužky. Ohřejte na pánvi tvaroh, osmažte česnek a pálivou papriku 30 sekund, přidejte tykvičky a smažte 1 minutu, pak promíchejte. Zamíchejte do špaget, přidejte trochu vody z vařených špaget, kůru a šťávu z citronu, balkánský sýr promíchejte a dochuťte.

Zapečené brambory (1 porce)

Suroviny: 2 velké brambory, 2 čajové lžičky olivového oleje, 3/4 čajové lžičky mořské soli.

Rozehřejeme troubu na 220°C. Nakrájejte bramboru na tenká kolečka, s tloušťkou ne více než 1 cm. Omyjte studenou vodou a osušte. Brambory postříkejte olejem a osolte. Položte na pečící papír a pečte dozlatova cca 25 minut.

Biskupské luštěniny

Suroviny: 300 g luštěnin (čočky), 3 brambory, 1/2 čajové lžičky skořice, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 1 rajče.

Luštěniny dle potřeby namočíme a dáme vařit. Až jsou skoro hotové přidáme 3 brambory na kousky. Když se brambory uvaří, přidáme polovinu čajové lžičky skořice a sundáme se z ohně. Zvlášť pasírujeme 1 cibuli, 3 stroužky česneku a 1 rajče. Vytvoříme se kaše, která se přidává až do hotové polévky na talíři, cca 2 polévkové lžíce.

Fazole na klášterní způsob

Suroviny: 500 g fazolí, 1 cibule, 2-3 sušené papriky, 2 mrkve, 2 rajčata, 1 lžička oleje, sladká paprika, saturejka, máta, petrželka, sůl.

Fazole přes noc namočíme. Druhý den vyměníme vodu a vaříme s 1 nadrobno nakrájenou cibulkou, přidáme 2-3 celé sušené papriky a 2 mrkve nakrájené na kousky. Když jsou fazole hotové, dají se na pekáč bez vody, k nim přidáme rajčata nakrájená na kousky, sůl, 1 lžičku oleje, sladkou papriku, saturejku, mátu a petrželku. Uvařené červené papriky oloupeme a nakrájíme nadrobno a posypeme jimi fazole. Dobře promícháme a pečeme v mírné troubě do vzniku kůrky.

Popský recept na fazole s kyselým zelím

Suroviny: 500 g fazolí, 1 kyselé zelí, 1 pórek, sůl, 1-2 svazky máty, 1-2 svazek petržele , 3-4 stroužky česneku.

Fazole namočíme přes noc, vaříme do polo hotova. Kyselé zelí nakrájíme nadrobno, přidáme k fazolím, poté cibuli (pórek), nakrájený na plátky. Vaříme do změknutí zelí a fazolí. Podáváme s rozmělněným česnekem, mletým pepřem, nadrobno nakrájenou mátou a petrželkou. Osolíme dle potřeby.

Kaše se zelených fazolí

Suroviny: 1 kg zelených fazolí, 1 čajový šálek oleje, 1 lžička mouky, 1 čajová lžička sladké papriky, kopr, petrželka, česnek, sůl.

Zelená fazole se uvaří a rozmixuje na hustou kaši. Odděleně zasmažíme v troše oleje nebo margarínu 1 lžičku mouky a přidáme do fazolí. Vzniklé pyré necháme povařit na několik minut na mírném ohni za neustálého míchání. Přidáme sladkou papriku a po chvíli kopr, petržel a česnek.

Tykvičky s rýží

Suroviny: 1 kg tykviček, 1 cibule, 1 hrnek rýže, 1 čajový hrnek oleje, 1/2 svazku kopru, sůl.

Tykvičky nakrájíme na kousky, svaříme v osolené vodě. Odděleně osmahneme v oleji 1 cibuli a 1 hrnek rýže dokud se nezprůhlední. Tykvičky dáme na plech, přidáme cibuli s rýží, posypeme koprem a pečeme až bude rýže hotová.

Specialita z tykviček

Suroviny: 1 čajový šálek oleje, 1 cibule, 1 kg tykviček, 2 rajčata, 1 polévková lžíce mouky, 1 polévková lžíce sladké papriky, kopr, petržel,sůl.

Na oleji dozlatova zasmažíme 1 drobně nakrájenou cibuli. K ní přidáme tykvičku nakrájenou na kousky, 2 rajčata taktéž nakrájená na kousky, sůl a mletý pepř. Zalijeme hrnkem horké vody, osolíme a vaříme do změknutí. Přidáme lžičku mouky, sladkou papriku a rozmícháme v trošce studené vody. Jídlo vaříme ještě 5 minut. Posypeme koprem a petrželkou.

Plakia z tykviček

Suroviny: 1/2 kg tykviček, 1/2 kg zelených fazolek, 1 čajový šálek oleje, 2 mrkve, 3 stroužky česneku, 1 cibule, 4-5 listů z celeru, 1 polévková lžíce mouky, 1 čajová lžička sladké papriky, 2 rajčata, sůl, mletý pepř, kopr, petrželka.

V osolené vodě svaříme tykvičky nakrájené na kostky. Vodu ze svařených tykviček ponecháme. Zvlášť svaříme zelené fazole a vodu opět uchováme. V oleji s malým množstvím bujonu z tykviček podusíme 2 mrkve nakrájené na kousky, 3 stroužky česneku na plátky, 1 cibuli nadrobno, listy celeru. Jakmile směs změkne, posypeme lžičkou sladké papriky. Rozředíme v bujonu z tykviček a fazolí. Do pekáče se dají tykvičky, zelené fazolky, podušená zelenina, 2 rajčata nakrájená na kousky, sůl, mletý pepř. Posypeme koprem a petrželkou. Pečeme v mírné troubě cca 20 minut.

Tykvičky s rajčatovou omáčkou

Suroviny: 1 kg tykviček, 1/2 kg rajčat, 5 stroužků rozmělněného česneku, 1/2 svazku zelené petrželky.

Tykvičky nakrájíme na tenké plátky a pokládáme na vymazaný plech jako tašky na střeše. Pečeme v mírné troubě do změknutí. Rajčata nastrouháme a vaříme v širokém kastrůlku až zhoustnou, osolíme, přidáme česnek a nadrobno nakrájenou petrželku. Omáčku nalijeme rovnoměrně na tykvičky a necháme zapéct cca 15 minut.

Papriky plněné zeleninou

Suroviny: 1 cibule, 2 mrkve, 1/4 zelí, 200 g hrachu, 1 čajový šálek oleje, sůl, pepř, kopr, zelená petrželka, 500 g paprik

V malém množství vody se podusí cibule, 2 mrkve na kousky, čtvrtina zelí na plátky a 200 g hrachu. Vše se pak smíchá se solí, mletým pepřem, koprem a nasekanou zelenou petrželkou. Papriky očistíme a naplníme zeleninou. Položíme na plech s trochou vody a oleje a dáme do mírné trouby upéct. Na plnění můžeme použít i tykvičky či baklažány.

Plněná rajčata (4 porce)

Suroviny: 8 rajčat, 300 g tvarohu, 70 g ořechů, 2-3 kyselé okurky, 50 g majonézy, 1 svazek kopru, 1 svazek petrželky, 3 stroužky česneku, sůl a pepř na dochucení.

Odřežeme vrchy rajčat, lžičkou vydlabeme a otočíme dnem vzhůru. Smícháme tvaroh s ořechy, s nadrobno nakrájenými okurkami, majonézou nebo kyselým mlékem a nadrobno nakrájenou zeleninou. Rozmícháme rozmělněný česnek, sůl a pepř. Směsí naplníme rajčata a ozdobíme zeleninou.

Ruličky plněné kaškavalem

Suroviny: 8ks plátků kaškavalu pro sendviče, 100 g tvarohu, 2 natvrdo uvařená vejce, 1-2 stroužky česneku, 1/2 svazku kopru a kopr na ozdobení, 1/2 čajového šálku ořechů, salátové listy na servírování, mletý černý pepř a sůl na ochucení.

Vše umyjeme a oloupeme. Vejce rozmačkáme, osolíme, přidáme česnek, kopr, pepř, tvaroh s ořechy a smícháme. Na plátek sýra dáme 1 čajovou lžičku náplně a uděláme ruličku.

Kjufteta z tvarohu

Suroviny: 300 g tvarohu, 300 g parmezánu, 1 vejce, 3 čajové lžičky mouky, mouka na poprášení, olej, sůl.

Parmezán nastrouháme na drobno a smícháme s tvarohem. Přidáme vejce, 3 čajové lžičky mouky, sůl na dochucení a pořádně promícháme. Ze směsi vytvarujeme plochá kjufteta. Obalíme v mouce a smažíme z obou stran do zlatova.

Někde v Bulharsku.
Někde v Bulharsku. Foto Jan Dvořák

Plněné brambory (4 porce)

Suroviny: 8 brambor, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 sladká paprika, jedna třetina čajové lžičky rozmarýnu, jedna třetina čajové lžičky majoránky, 50 g másla, 2 čajové lžičky sojové omáčky, 150 g balkánského sýru, mletý pepř.

Brambory umyjeme a propíchneme vidličkou. Zapečeme 45-55 minut v troubě vyhřáté na 200 stupňů. Ukrojíme vrchní část brambor a vydlabeme. Cibuli a česnek nakrájíme nadrobno. Mrkev a papriku nakrájíme na nudličky. Mrkev osmahneme na oleji 5 minut. Přidáme cibuli, česnek, papriku a smažíme dalších 5 minut. Přidáme sojovou omáčku, rozmarýn, majoránku a podusíme ještě 3 minuty. Opepřeme, smícháme a naplníme bramborami. Zapečeme 20 minut. Posypeme sýrem a zapečeme ještě 2-3 minuty.

Biskupské luštěniny

Suroviny: 300 g luštěnin (čočky), 3 brambory, 1 polovina čajové lžičky skořice, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 1 rajče.

Luštěniny dle potřeby namočíme a dáme vařit. Až jsou luštěniny skoro hotové, přidáme 3 brambory nakrájené na kostky. Jakmile budou brambory měkké, přidáme skořici a sundáme z ohně. Zvlášť pasírujeme 1 cibule, 3 stroužky česneku a rajče. Vytvoříme kaši, která se přidává až do hotové polévky na talíři.

Klášterní fazole

Suroviny: 500 g fazolí, 1 cibule, 2-3 sušené papriky, 2 mrkve, 2 rajčata, 1 čajová lžička oleje, 1 sladká paprika, saturejka, máta, zelená petrželka, sůl.

Fazole přes noc namočíme. Druhý den vyměníme vodu a vaříme s nadrobno nakrájenou cibulí, sušenou paprikou a mrkví nakrájenou na kolečka. Když jsou fazole hotové, zcedíme je a fazole dáme na pekáč bez vody. K nim přidáme nakrájená rajčata, sůl, olej, sladkou papriku, saturejku, mátu a zelenou petrželku. Uvařené sušené papriky se oloupeme, nakrájíme nadrobno a pečeme v mírně vyhřáté troubě do vzniku kůrky.

Fazole s kyselým zelím dle popa

Suroviny: 500 g fazolí, 1 balení kyselého zelí, 1 pórek, sůl, 1-2 svazky máty, 1-2 svazky zelené petrželky, 3-4 stroužky česneku.

Fazole namočíme přes noc, druhý den vodu slijeme a vaříme do polo-hotova. Kyselé zelí nakrájíme nadrobno, přidáme k fazolím a poté přisypeme pórek nakrájený na plátky. Vaříme do změknutí fazolí a zelí. Podáváme s rozmělněným česnekem, mletým pepřem, nadrobno nakrájenou mátou a petrželkou. Solíme dle potřeby.

Tykvičky s rýží

Suroviny: 1 kg tykviček, 1 cibule, 1 hrnek rýže, 1 čajový šálek oleje, půl svazku kopru, sůl.

Tykvičky nakrájíme na kousky a svaříme v osolené vodě. Odděleně osmahneme na oleji cibuli a hrnek rýže, dokud nezesklovatí. Tykvičky dáme na plech s vodou, přidáme cibuli s rýží, posypeme koprem a pečeme až bude rýže hotová.

Jídlo z tykviček

Suroviny: 1 čajový šálek oleje, 1 cibule, 1 kg tykviček, 2 rajčata, 1 polévková lžíce mouky, 1 polévková lžíce sladké papriky, kopr, zelená petržel, sůl.

Na oleji usmažíme na drobno nakrájenou cibuli do zlatova. K cibuli přidáme tykvičky nakrájené na kousky, 2 rajčata nadrobno, sůl a mletý pepř. Zalijeme hrnkem horké vody, osolíme a vaříme do změknutí. Přidáme lžičku mouky a sladkou papriku, kterou rozmícháme v trošce studené vody. Jídlo vaříme ještě 5 minut. Posypeme koprem a zelenou petrželkou.

Plakia z tykviček

Suroviny: 0,5 kg tykviček, 0,5 kg zelené fazolky, 1 čajový šálek oleje, 2 mrkve, 3 stroužky česneku, 1 cibule, 4-5 listů celeru, 1 polévková lžíce mouky, 1 čajová lžička sladké papriky, 2 rajčata, sůl, mletý pepř, kopr, zelená petržel.

V osolené vodě svaříme na kousky nakrájené tykvičky. Zvlášť uvaříme zelenou fazolku. V oleji s malým množstvím bujonu z tykviček podusíme 2 mrkve nakrájené na kousky, 3 stroužky česneku nakrájeného na plátky, 1 cibuli nadrobno a listy z celeru. Jakmile vše změkne, posypeme lžičkou sladké papriky. Rozředíme v bujonu z tykviček a fazolí. Do pekáče dáme tykvičky a zelené fazolky, podušenou zeleninu, nakrájená rajčata, sůl, mletý pepř. Posypeme koprem a zelenou petrželkou. Pečeme v mírně vyhřáté troubě asi 20 minut.

Tykvičky s rajčatovou omáčkou

Suroviny: 1 kg tykviček, 0,5 kg rajčat, 5 stroužků rozmělněného česneku, půl svazku zelené petrželky.

Tykvičky nakrájíme na tenké plátky a pokládáme na vymazaný plech jako tašky na střeše. Pečeme v mírné troubě do změknutí. Rajčata nastrouháme a vaříme v širokém kastrůlku do zhoustnutí. Osolíme, přidáme česnek a nadrobno nakrájenou petrželku. Omáčku nalijeme rovnoměrně na tykvičky a necháme 15 minut zapéct.

Papriky plněné zeleninou

Suroviny: 1 cibule, 2 mrkve, 0,5 kg zelí, 200 g hrachu, 1 čajový hrnek oleje, sůl, pepř, kopr, zelená petržel, 500 g paprik.

V malém množství vody podusíme nakrájenou cibuli, mrkev, zelí a hrách. Přidáme sůl, mletý pepř, kopr a zelenou petrželku. Papriky očistíme a naplníme směsí zeleniny. Položíme na plech s trochou vody a oleje a dáme do mírně vyhřáté trouby zapéct. Místo paprik můžeme plnit i tykve či baklažán.

Bramborové jídlo

Suroviny: 800g brambor nakrájených na plátky, 3 polévkové lžíce oleje, 2 hlavy nadrobno nakrájené cibule, 1 nadrobno nakrájená paprika, sůl, 1 čajová lžička sladké papriky, 2 rajčata nadrobno, 1 čajová lžička mouky, 1 čajová lžička saturejky.

Podusíme cibuli a papriku na oleji a malém množství vody. Přidáme brambory a vaříme 10 minut. Pak promícháme, přidáme sůl, sladkou papriku, rozmícháme a přivaříme rajčata. Zalijeme horkou vodou tak, aby byly brambory ponořené. Vaříme na mírném ohni do uvaření brambor. Rozmícháme mouku v malém množství studené vody, vlijeme do jídla a vaříme dalších 5 minut. Dochutíme saturejkou a servírujeme.