Musaka

Musaka s bramborami

120g mletého masa (50% vepřového a 50% hovězího), 25g cibule, 200g brambor, 20ml oleje, 65g rajčat, 3g rajského protlaku, 8g petržele, 10g hladké mouky, 10g tvrdého sýra, 0,05 l mléka, 1 ks vejce.

Mleté maso osmažíme s nakrájenou cibulí, rajským protlakem a sladkou paprikou, polijeme vývarem, ponecháme 10-15 minut, pak osolíme, opepříme, přidáme petržel a nakrájená rajčata. Brambory nakrájené na plátky napolo usmažíme. Do mísy dáme střídavě vrstvy brambor a mletého masa, nahoru dáme plátky rajčat. Dusíme v troubě, polijeme omáčkou z mouky, mléka a vejce, navrch nastrouháme tvrdý sýr a dáme zapéct. Necháme trochu vychladnout a nakrájíme na porce.

musaka

Musaka z mletého masa s lilkem nebo tykvičkami

100g mletého masa, 25 až 30g tuku, 25g cibule, 10g lilku nebo tykviček, 80g rajčat, 6g petržele naťové, 6g kaškavalu (tvrdého sýru), 2g soli, 0,2g černého pepře, 10g mouky, 1/4 vejce, 50ml čerstvého mléka.

Připravujeme stejně jako musaku s bramborami ale brambory zaměníme za lilek. Lilky umyjeme a celé oloupeme. Nakrájíme po délce na plátky, osolíme a necháme 15 minut uležet. Potom je umyjeme a opražíme. Tykvičky umyjeme a nakrájíme na plátky. Posolíme, obalíme v mouce a opražíme. Další postup je stejný podle předchozího receptu.

musaka

Musaka z mletého masa a rýže

100g mletého masa, 25g tuku, 25g cibule, 180g rajčat, 10g petržele, 20g rýže, 0,2g černého pepře, 0,5g červené papriky, 50g másla, 1/4 vejce, 5g kaškavalu (tvrdého sýra), 2g soli.

Do části studeného tuku přidáme trochu vody a soli s nadrobno nakrájenou cibulí a podusíme. Přidáme část nadrobno nakrájených rajčat a opět dusíme dokud se nevypaří větší část vody. Přidáme maso a mícháme do té doby, dokud směs nebude 'sypká'. Přidáme umytou rýži, zamícháme, přidáme červenou papriku a černý pepř. Zalijeme horkou vodou v poměru 1:1 s rýží a vaříme na mírném ohni, dokud rýže nebude měkká. Smícháme s nadrobno nakrájenou zelenou petrželí. Na to položíme plátky rajčat. Zalijeme vodou a pečeme. Na hotovou musaku nalijeme omáčku stejnou jako v receptu musaka s bramborami, posypeme kaškavalem a dopečeme. Necháme ustát 30 minut a můžeme podávat.

musaka

Musaka z mletého masa a zelí

100g mletého masa, 150g čerstvého zelí, 10g rýže, 25ml oleje, 20g cibule, 100g rajčat, 5g petržele, 2g soli, 0,2g černého pepře, 1g červené papriky.

Do části studeného tuku přidáme trochu vody a soli s drobně nakrájenou cibulí a podusíme. Přidáme část nadrobno nakrájených rajčat a dusíme dokud se nevypaří větší část vody. Přidáme mleté maso a mícháme dokud nám nevznikne 'sypká' směs. Přidáme umytou rýži, promícháme, doplníme černým pepřem a sladkou paprikou. Zalijeme horkou vodou v poměru 1:1 s rýží a postavíme na mírný oheň, dokud se rýže neuvaří. Smícháme se zelenou petrželí. Očištěné a omyté zelí nakrájíme na plátky, osolíme a podusíme se zbytkem tuku. Mícháme dokud zelí nezměkne. Přidáme sladkou papriku a potom část nadrobno nakrájených rajčat. Dusíme dokud se nám nevypaří voda. Smícháme se směsí mletého masa, na povrch naklademe plátky rajčat. Zalijeme trochou horké vody a dáme zapéct do trouby.

musaka