Kebap

Kebap

160g vepřového masa, 100g hovězího, 80g cibule (nebo pórku), 10ml vína, 1g saturejky, 0,2g černého pepře (a dle přání 0,5g pálivé papriky).

Očištěné a omyté maso nakrájíme na kousky po 20g. Marináda se skládá ze soli, mletého černého pepře a vína. Necháme uležet na tři hodiny v chladničce. Potom kraje nařízneme po délce vlákna a pečeme nagrilu. Do nádoby dáme jemně nakrájenou cibuli, máslo, černý pepř, saturejku (dle přání pálivou papriku), zakryjeme poklicí, zahříváme, čas od času zamícháme, dokud cibule nezměkne.

kebap

Kavarma kebap

150g vepřového masa, 20g tuku, 140g pórku, 20g červené papriky (čerstvé), 1 pálivá paprika, 10g citrónu, 10ml vína, 5g rajského protlaku, 1g saturejky, 5g petržele, 0,2g černého pepře, 2g soli.

Maso rozkrájíme na šest kousků, lehce osmažíme v horkém tuku, přidáme část nakrájeného pórku, malé množství vody a sůl. Dusíme do poloměkka. Následně posypeme zbytkem pórku a špetkou soli. Dusíme. Přidáme na větší kousky nakrájenou červenou papriku a trochu vody. Vložíme do hrnce nebo necháme v původní nádobě, zamícháme a necháme propéct v troubě.

kavarma kebap

Kebap po selsku (1. způsob - dietně)

150g masa (vepřové, jehněčí, skopové), 25g sádla, 50g cibule, 50g rajčat, 0,2g černého pepře.

Umyté maso nakrájíme na 5-6 kousků/porce. Osolíme, vložíme do horkého tuku a pořádně rozmícháme. Přidáme na plátky nakrájenou cibuli, dusíme do plného změknutí masa a čas od času doléváme horkou vodou. Přidáme nastrouhaná rajčata, mletý pepř a dusíme ještě 15 minut.

kebap

Kebap po selsku (2. způsob)

500g vepřového masa, 60g oleje, 200g rajčat, 2 cibule, sůl, pepř.

Na malé kousky nakrájíme maso, vložíme do rozehřátého oleje a smažíme dozlatova. Maso posolíme a přidáme nadrobno nakrájenou cibuli. Několikrát promícháme, přidáme nadrobno nakrájená rajčata. Vše dochutíme pepřem, rozmícháme. Podusíme několik minut.

kebap

Kebap na ormanský způsob

1kg jehněčího masa, 125g másla, 100g cibule, 20g mouky, 20g rajského protlaku, petržel, máta, kopr, saturejka, sůl.

Maso nakrájíme na drobné kousky, osmažíme na másle, do kterého vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a lehce osmažíme s masem. Zapražíme moukou a následně přidáme rajský protlak, osolíme, zalijeme teplou vodou, tak aby voda pokryla maso. Přidáme mátu, zelenou petržel, kopr a saturejku. Podusíme do změknutí masa. Podáváme s bramborovou kaší nebo salátem ze zralých fazolí.

kebap

Kebap z ryby (1. způsob)

200g bílé ryby, 20ml oleje, 30g cibule, rajské pyré, mouku na obalení, víno, 1g sladké papriky, pepř, bobkový list, sůl, příloha z vařených brambor.

Rybu očištěnou od kůže a kostí nakrájíme na kousky po 5-6 na porci. Osolíme, opepříme, pokapeme vínem a necháme jednu hodinu uležet. Obalíme v mouce a osmažíme. Do stejného tuku vlijeme malé množství vody a špetku soli a vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme. Vlijeme rozředěný rajský protlak a znovu podusíme. Posypeme moukou a lehce zasmažíme, posypeme červenou paprikou, vlijeme zbytek vína a vodu. Jakmile začne omáčka vřít, vložíme kousky ryby a podusíme.

kebap

Kebap z ryby (2. způsob)

1kg ryby, 1 dcl oleje, máslo, 2 cibule, polévková lžíce rajského protlaku, mouka, 3 pálivé papriky, zelená petržel, saturejka, mletý pepř, máta, sladká paprika a sůl.

Cibuli nakrájíme nadrobno, podusíme dozlatova a vmícháme několik lžic mouky a lžíci rajského protlaku, zalijeme menším množstvím vody nebo rybím bujónem. Do hotové omáčky přidáme porce ryb, pálivé papriky, koření a sůl. Rybu podusíme do změknutí.

kebap

Rybí kebap s houbami

1kg ryby, 1 dl oleje, máslo, 0,5kg cibule, rajský protlak, 200g hub, 50ml vína, sladká paprika, mouka, 1/2 citrónu, saturejka, sůl a mletý pepř.

Rybu očistíme, odstraníme hlavu, ploutve, vnitřnosti, kůži a kosti. Osolíme, obalíme v mouce a lehce osmažíme v horkém tuku. Ve zbylém tuku podusíme do měkka cibuli, posypeme lžící sladké papriky a přidáme rajčatové pyré. Promícháme, dolijeme menším množstvím vody, ale ne rybím bujónem. Přidáme na plátky nakrájené houby, osolíme a dusíme je na mírném ohni. Nakonec vlijeme víno a dochutíme kořením. Do hotové omáčky vložíme rybu a kousek másla. Podáváme s kouskem citrónu.

kebap

Rybí kebap v gjuveči

700g rybího filé, 50ml oleje, 0,5kg pórku, 300g rajčat, mouka, 2 vejce, 50g jogurtu, zelená petržel, 5 nakládaných paprik, 200ml bílého vína, 50g kaškavalu, 1 citrón, 3 pálivé papriky, pepř a sůl.

Rybí filé nakrájíme na kousky, osolíme, obalíme v mouce a opražíme v horkém tuku. Do tuku ze smažených ryb vložíme pórek nakrájený na kolečka a lehce osmažíme, vložíme rajčata a nakládané papriky, víno, pepř a nakrájenou zelenou petržel. Směs ochutíme solí a rozdělíme do misek nagjuveč (zapékací misky). Jednotlivé porce zalijeme směsí z jogurtu a vejce a posypeme nastrouhaným sýrem. Jídlo pečeme do změknutí a podáváme s citrónem a pálivými paprikami.

kebap gjuveč džuveč