Karbanátky

Houbové karbanátky

500g hub (žampiónů), 500g brambor, 2 mrkve, 1 vejce, 1/2 svazku zelené petržele, sůl a černý pepř.

Houby, mrkev a brambory uvaříme. Mrkev nastrouháme a brambory rozmačkáme. Vše velmi dobře promícháme. Přidáme vejce, jemně nakrájenou petržel, sůl a mletý pepř. Vytvoříme karbanátky a smažíme je na horkém tuku. Podáváme se salátem dle sezóny.

karbanátky

Kebapčeta

500g mletého masa (60% vepřového a 40% hovězího), 20ml vody, 18g soli, 1g pepře, saturejka.

K dobře umletému masu přidáme sůl, prohněteme, vložíme do mísy a necháme několik hodin v chladnu. Přidáme pepř a dle chuti saturejku. Znovu prohněteme a vložíme na několik hodin do chladničky. Po vyjmutí z chladničky uděláme šišky - malé (asi 40g) nebo větší (asi 80g). Pečeme je na rožni namazaném lojem. Kebapčeta se nesmějí navzájem na rožni dotýkat. Obracíme je postupně. Uvnitř musí být směs šťavnatá a nekrvavá. Jako přílohu podáváme smažené brambory, drobně nakrájenou cibuli, petržel a hořčici.

karbanátky

Karbanátky na grilu

1200g mletého masa (hovězí, telecí, skopové), 120g cibule, 3g pepře, 22g soli, 25ml vody.

Nejlepší je dělat karbanátky z 500g telecího a 700g vepřového masa. Příprava je stejná jako u kebapčat, zde se ale cibule krájí nadrobno a přidává se zároveň s černým pepřem. Vyrobíme karbanátky po 60g a servírujeme po dvou kusech. Servírují-li se ihned, zachovají si chuť i kvalitu. Přílohy: opékané brambory, zralá fazole, pálivá směs zeleniny, rajčata, pečené papriky, nadrobno nakrájená cibule zamíchaná s petrželkou.

karbanátky

Nervózní karbanátky na grilu

600g mletého masa, 60g cibule, 1,5g černého pepře, 11g soli, 12ml vody, 4,5g pálivé papriky.

K dobře umletému masu přidáme sůl, prohněteme, vložíme do mísy a necháme několik hodin v chladnu. Přidáme mletý kmín a pepř s pálivou paprikou. Znovu prohněteme a vložíme na několik hodin do chladničky. Proto mají nervózní karbanátky lehce pálivou chuť. Karbanátky přigrilování několikrát obracíme. Servírujeme s hranolkami, fazolkou, pálivou zeleninovou směsí, rajčaty, pečenými paprikami a nadrobno pokrájenou cibulí. Zdobíme petrželí.

karbanátky

Karbanátky se sýrem na grilu

1200g mletého masa (směs), 200g sýra, 3g černého pepře, 22g soli, 25ml vody.

K dobře umletému masu přidáme sůl, prohněteme, vložíme do mísy a ponecháme několik hodin v chladnu. Přidáme mletý kmín a pepř. Později sýr nakrájený na kousky nebo jemně nastrouhaný. Velice dobře promícháme. Vytvarujeme karbanátky po cca 60g agrilujeme. Přigrilování několikrát obracíme.

karbanátky

Pikantní kjufteta na plechu

750g mletého masa, 1 středně velká cibule, 2 vejce, 1 zelená paprika, 1 plátek staršího chleba nebo 100g strouhanky, pepř, kmín, saturejka, sůl. Náplň: 250g hub, 2 velká rajčata, 1 velká cibule, 30g oleje, pepř, bazalka, sůl.

Smícháme maso s vejci, nadrobno nakrájenou cibuli a papriku. Přidáme namočený a vymačkaný plátek chleba, pepř, kmín, saturejku a sůl. Rozetřeme směs masa na plech o průměru 28 cm. Pokryjeme houbami s olejem, opepříme a posolíme. Nahoru poklademe plátky rajčat, cibule a posypeme bazalkou. Dáme do trouby vyhřáté na 200°C a pečeme 40 minut na 180°C.

karbanátky

Kjufteta z tvarohu (2-3 porce)

300g tvarohu, 300g parmezánu, 1 vejce, 3 čajové lžičky mouky, mouka na poprášení, olej a sůl.

Nastrouhejte parmezán na drobno a smíchejte s tvarohem. Přidejte vejce, 3 čajové lžičky mouky, sůl na dochucení. Pořádně promíchejte. Ze směsi vytvarujte ploché kjufteta, obalte je v mouce a smažte z obou stran do zlatové barvy.

karbanátky

Karbanátky s bílou omáčkou

100g mletého masa, 20g cibule, 10g rýže, 8g mouky, 4g petržele, 20g másla, 5g mrkve, celeru a kořene petržele, 6g citrónové šťávy, 0,2g černého pepře, 1/8 vejce, 2,5g soli. Omáčka: 8g mouky, 40ml kyselého mléka a 1/8 vejce.

Rýži vložíme do vroucí osolené vody v poměru 1:1 a vaříme do měkka. Necháme ochladit (i s vodou) a přidáme mleté maso, petržel, část nadrobno nakrájené cibule, mletý černý pepř, vejce a sůl. Velmi dobře promícháme a z této směsi vytváříme karbanátky, které později podáváme teplé po dvou kusech na porci. Do studené vody nebo bujónu vložíme aromatickou zeleninu (mrkev, celer a kořenovou petržel) nakrájenou nadrobno, máslo, sůl a jednu cibuli rozkrojenou na polovinu. Vaříme do změknutí zeleniny. Hotové karbanátky obalíme moukou a dáme vařit do bujónu. Vaříme do úplného změknutí rýže. Nakonec zhotovíme omáčku ze směsi kyselého mléka s vejcem, rozšleháme v přecezeném bujónu, ve kterém se vařily karbanátky. Vaříme do varu za stálého míchání tak dlouho, jak hustou omáčku chceme. Dochutíme solí a citrónovou šťávou. Karbanátky zalijeme připravenou omáčkou a okrášlíme zelenou petrželí. Podáváme teplé.

karbanátky

Karbanátky na zelenině

Suroviny pro jednu porci: 100g mletého masa, 20g cibule, 10g rýže, 3g zelené petrželky, 8g mouky, 0,2g mletého pepře, omáčka (120g cibule, 60g rajčat, 3g mouky, 3g pálivé papriky, 5g saturejky, petrželka, 1g sladké papriky, 0,2g černého pepře, 0,1g bobkový list, 2,5g soli, 20g vína.

Rýži nasypeme do vroucí osolené vody v poměru 1:1. Uvařenou a ochlazenou rýži přidáme do mletého masa. Přimícháme nadrobno nakrájenou cibulku a petrželku, mletý pepř a sůl. Velmi dobře promícháme a vytvoříme karbanátky. Omáčka: Na plátky nakrájenou cibuli vložíme do studeného tuku s přidáním malého množství vody a soli a podusíme. Čas od času zamícháme. Jakmile cibule změkne, přidáme rajčata nakrájená nadrobno, později mouku a červenou papriku. Rozředíme horkou vodou, rozmícháme, uvedeme do varu a pustíme se do obalování karbanátků v mouce. Jakmile začne omáčka vřít, vložíme do ní karbanátky a snížíme vaření na mírný oheň a vaříme 45 minut. Po této době přidáme bobkový list, pepř, víno a saturejku. Vaříme dalších 15 minut. Sundáme z ohně a přidáme nadrobno nakrájenou petrželovou nať.

karbanátky

Karbanátky s rajskou omáčkou

Suroviny pro jednu porci: 100g mletého masa, 10g cibule, 20g chleba, 12ml mléka (nebo vody), 1/8 vejce, 4g zelené petržele, 8g mouky, 20ml oleje, 0,2g černého pepře, omáčka (5g mouky, 20g cibule, 10g mrkve, 10g celeru, 80g rajčat nebo 6g rajského protlaku, 1g sladké papriky, 5g zelené petržele).

Do mletého masa přidáme černý pepř, nadrobno nakrájenou cibuli a zelenou petržel, vejce, sůl a chléb, který byl předem namočen ve vodě či mléku, poté vymačkaný. Velmi dobře promícháme a vytvoříme dva karbanátky, které obalíme v mouce, zploštíme a osmažíme (ne úplně). Omáčku připravíme tak, že do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vsypeme nadrobno nakrájenou cibuli, nastrouhanou mrkev a celer. Podusíme přikryté pokličkou a čas od času zamícháme. Přisypeme mouku, promícháme, posypeme sladkou paprikou a naráz rozředíme horkou vodou. Vaříme 30 minut, přecedíme a uvedeme do varu. Vložíme zpola hotové karbanátky a dovaříme na mírném ohni. Posypeme petrželí.

karbanátky