Džuveč

Gjuveč z brambor

Suroviny pro jednu porci: 200g brambor, 30g cibule, 25g paprik, 50g rajčat, 26ml oleje, 1g sladké papriky, 5g zelené petržele, 2g soli.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme. Následovně přidáme část rajčat a papriky nakrájené nadrobno, brambory nakrájené na plátky po délce a několik minut podusíme za častého míchání. Nakonec přisypeme sladkou papriku, rozmícháme a zalijeme horkou vodou. Vsypeme do pečící misky a zapečeme. Před dokončením poklademe rajčaty a zelenou petrželí.

gjuveč džuveč

Pastýřský gjuveč

Suroviny pro jednu porci: 120g paprik, 40g rajčat, 30g sýra, 30g cibule, 25ml oleje, 1/2 vejce, 80ml zakysané smetany, 10g mouky, 5g zelené petržele, 2g soli.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme. Přidáme nadrobno nakrájené papriky, podusíme, přidáme rajčata a znovu podusíme. Položíme na plech. Vyrovnáme a nastrouháme sýr, posypeme polovinou množství zelené petržele. Takto připravené zalijeme směsí z vejce, zakysané smetany a mouky. Pečeme v horké troubě. Hotové jídlo posypeme nadrobno nasekanou petrželí.

gjuveč džuveč

Zapečené maso se zeleninou Gjuveč

140g masa (vepřové, telecí, hovězí, skopové, jehněčí), 20g tuku, 25g cibule, 10g mrkve, 6g celeru, 70g brambor, 50g rajčat, 30g paprikových lusků, 30g zelené fazole, 15g baklažánů, 30g hrachu, 20g tykviček, 1g červené papriky, 3g soli.

Umyté maso nakrájíme na kousky a lehce osmažíme v části horkého tuku. Přidáme postupně nadrobno nakrájenou cibuli, mrkev, celer, část rajčat a později přidáme červenou papriku. Rozředíme horkou vodou a vaříme do poloměkkého masa. Během této doby připravíme zeleninu. Zelenou fazolku nakrájíme a dusíme do změknutí, potom postupně přidáváme a dusíme nadrobno nakrájenou papriku, baklažány (posolené, umyté a scezené), na velké kousky nakrájené brambory a tykvičky. Takto připravenou zeleninu přidáme do poloměkkého masa. Vše smícháme, nahoru položíme rajčata a zapečeme. Hotové jídlo ozdobíme petrželí.

gjuveč džuveč

Klášterní gjuveč

Suroviny pro jednu porci: 140g masa (jehněčí, vepřové, telecí), 20g tuku, 20g cibule, 50g hub, 20g oliv, 50g rajčat, 30g paprik, 30g rýže, 10ml vína, 2g soli, 0,2g pepře, 0,5g sladké papriky, 5g petržele.

Umyté a na porce nakrájené maso vložíme do části tuku a lehce zapečeme. Postupně přidáváme cibuli nakrájenou nadrobno, špetku soli a podusíme, část rajčat nakrájených nadrobno a znovu podusíme. Posypeme sladkou paprikou a rozředíme horkou vodou. Přilijeme víno a vaříme do poloměkka. Přeložíme do zapékací misky spolu s nakrájenými paprikami, houbami (podušené v tuku a malém množství vody), olivami a zbytkem rajčat nakrájených nadrobno. Jídlo dopečeme, vyjmeme z trouby, opepříme, posypeme nasekanou petrželí, přikryjeme poklicí a necháme uležet 20 minut.

gjuveč džuveč

Mléčný gjuveč

Suroviny pro jednu porci: 140g jehněčího nebo telecího masa, 20g tuku, 25g cibule, 5g mouky, 0,2g pepře, 2g soli, 1 vejce, 120g zakysané smetany.

Umyté maso nakrájíme na porce, položíme do tuku s nadrobno nakrájenou cibulí a solí. Podusíme. Rozředíme horkou vodou, položíme do zapékací misky a pečeme do změknutí masa. Zalijeme omáčkou ze zakysané smetany, mouky a vejce, posypeme mletý pepřem a zapečeme.

gjuveč džuveč

Rybí gjuveč

150g bílé ryby, 20ml oleje, 30g cibule, 30g celeru, 20g mrkve, 50g rajčat, 10ml vína, 10g citrónu, 5g česneku, 0,2g černého pepře, 2g soli.

Očištěnou a omytou rybu nakrájíme na kousky a marinujeme solí, citrónovou šťávou a pepřem. Necháme uležet jednu hodinu v chladničce. Cibuli nakrájíme na kousky, podusíme ve vodě, oleji a soli do změknutí. Poté přidáme česnek nakrájený na plátky a nadrobno nakrájená rajčata. Rozmícháme v malém množství vody. Takto připravenou zeleninu položíme na plech. Na ni položíme rybu obalenou v mouce a na rybu plátek citrónu bez kůry. Vlijeme víno a upečeme.

gjuveč džuveč

Rybí kebap v gjuveči

700g rybího filé, 50ml oleje, 0,5kg pórku, 300g rajčat, mouka, 2 vejce, 50g jogurtu, zelená petržel, 5 nakládaných paprik, 200ml bílého vína, 50g kaškavalu, 1 citrón, 3 pálivé papriky, pepř a sůl.

Rybí filé nakrájíme na kousky, osolíme, obalíme v mouce a opražíme v horkém tuku. Do tuku ze smažených ryb vložíme pórek nakrájený na kolečka a lehce osmažíme, vložíme rajčata a nakládané papriky, víno, pepř a nakrájenou zelenou petržel. Směs ochutíme solí a rozdělíme do misek nagjuveč (zapékací misky). Jednotlivé porce zalijeme směsí z jogurtu a vejce a posypeme nastrouhaným sýrem. Jídlo pečeme do změknutí a podáváme s citrónem a pálivými paprikami.

kebap gjuveč džuveč

Trácký gjuveč z ryb

1kg ryb, 100ml oleje, mrkev, celer, 0,5kg paprik, 200g rajčat, 150g cibule, 150g rýže, zelená petržel, citrón, sůl, pepř na ochucení.

Do horkého tuku postupně vkládáme a pečeme nadrobno nakrájenou cibuli, celer, mrkev, papriku, kousky rajčat a rýži. Vše zalijeme bujónem z ryb nebo teplou vodou, osolíme a vaříme na mírném ohni 10-15 minut, poté vsypeme do zapékací misky. Poklademe kousky očištěné, omyté a osolené ryby. Jídlo pečeme v troubě asi třicet minut. Podáváme posypané nakrájenou zelenou petrželí a mletým pepřem. Zvlášť podáváme kousky nakrájeného citrónu.

gjuveč džuveč