Banica

Boljanská banica (hlemýždě)

250ml mléka, 2 vejce, jedna polévková lžíce cukru, jedna polévková lžíce soli, 30g kvasnic, 125g másla, mouka, ořechy, skořice a sirup (550g cukru, 1200ml vody, 2 vanilky).

Mléko, kvasnice, vejce, cukr a sůl smícháme, přidáme mouku, promícháme a necháme vykynout. Vše znovu promícháme a opět necháme vykynout. Těsto rozdělíme na 18 kousků. Vytvoříme první placku z těsta o tloušťce 2 mm a potřeme ji rozměklým máslem. Druhou placku vytvoříme stejným způsobem položíme ji na první. Pokračujeme dalšími plackami až nám vznikne celkem 6 vrstev. Poslední placku již nepotíráme. Ze zbylého těsta vytvoříme další dvě banice a vše necháme odležet. Všechny tři banice (každou zvlášť) rozválíme na tloušťku 3 mm. První namažeme máslem, posypeme ořechy a skořicí. Na ni položíme druhou a posypeme ji ořechy. Stejně postupujeme i u třetí vrstvy. Banice svineme do rolády, kterou nakrájíme na kousky tloušťky jednoho prstu. Získáme hlemýždě, které pokládáme řezem na vymaštěný plech 2 až 3 cm od sebe. Necháme 10 minut odležet a pečeme v předehřáté troubě při 250°C dorůžova (maximálně 20 minut). Vyjmeme, ochladíme a polijeme vlažným sirupem.

banica

Slivenská banica

250g másla, 250g sýra, těsto (250ml mléka, 1 vejce, 40g másla nebo oleje, 1 čajová lžička soli, 1 čajová lžička cukru, 50g kvasnic, mouka dle potřeby).

Do misky s oblým dnem vložíme kvasnice. Přidáme cukr, sůl a kvasnice necháme rozpustit. Přidáme mléko, rozpuštěné máslo a vejce, mouku dle potřeby a zamícháme do měkkého těsta, které necháme v teple vykynout. Z hotového těsta uděláme placku o tloušťce 4 mm, namažeme z části změklým tukem v silné vrstvě, posypeme sýrem a zavineme do rolky. Nakrájíme na kousky šířky 3 cm a položíme na plech řezem nahoru. Znovu necháme vykynout, namažeme zbylým tukem a pečeme ve mírně teplé troubě.

banica

Banica z chleba

Chléb, 4 vejce, 750ml mléka, 1 hrnek nastrouhaného sýra, 60g tuku.

Na plech namazaný tukem položíme na plátky nakrájený chléb tloušťky 6-8 mm. Posypeme nastrouhaným sýrem a polovinou tuku. Položíme druhou vrstvu a druhou polovinou tuku. Zalijeme směsí z vajec a mléka. Pečeme při 250°C.

banica

Plevenská banica

250ml mléka, 4 vejce, 1 rovná čajová lžička soli, 30g kvasnic, 125g másla, 125g tuku, mouka, 250g sýra.

Do plastové nádoby s oblým dnem vložíme kvasnice. Posolíme a vlijeme teplé (35°C) mléko. Přidáme vejce, rozmícháme s moukou a zamícháme v měkké těsto. Rozdělíme na tři části a necháme uležet na 10-15 minut. Každou porci potom zformujeme na pravoúhlý trojúhelník o tloušťce 3 mm. Dva cípy těsta přehneme do středu těsta. Potom těsto přehneme napříč 3x. Jakmile takto zpracujeme všechny tři díly těsta. Necháme odležet v chladničce 10 minut. Opět vytvarujeme trojúhelník o tloušťce 3 mm, namažeme tukem a opět přehneme do středu a potom ještě dvakrát. Až máme všechny tři díly, takhle vytvarované je položíme na sebe a necháme odležet v ledničce 10 minut. Znovu vytvoříme placku o tloušťce 3 mm, znovu přehneme jako předtím a nakrájíme na plátky šířky 15 cm. Pomastíme tukem, posypeme sýrem. Zavineme po délce do rolky a spoj necháme nahoře. Na namazaný plech těsto zavineme do spirály, ale mezi spirálou ponecháme mezeru 1 cm. Necháme vykynout 10-15 minut, potřeme tukem a pečeme při 250°C.

banica

Kaval banica

250ml mléka, 2 vejce, 1 rovná polévková lžíce cukru a soli, 30g kvasnic, 250g tuku (máslo, sádlo, margarín), 200g sýra, mouka dle potřeby.

Z kvasnic, vajec, cukru, soli a mouky zamícháme měkké těsto. Necháme vykynout. Rozdělíme na 18 dílů, ze kterých vytvoříme placky o průměru cca 20 cm. Namažeme rozměklým tukem a položíme na sebe 6 placek. To ještě zopakujeme dvakrát. Necháme odležet 15 minut. Z každé hromádky vytvoříme jednu placku, kterou namažeme tukem a posypeme nastrouhaným sýrem. Položíme na sebe. Necháme ještě 15 minut odležet a smotáme do ruličky, kterou válíme na konečný průměr 3 cm. Na namazaném plechu svineme rolku do spirály, ale mezi spirálou musíme ponechat mezeru. Znovu necháme vykynout 10 až 15 minut a pečeme při 250°C po dobu 30 minut.

banica