Sladkosti

Jemné tyčinky s balkánským sýrem

250g másla, 250g slaného sýra (typ balkánský), 1 vejce, 300g mouky, 1/2 rovné polévkové lžíce soli, 1 rovná polévková lžíce cukru, 1 vejce na potírání.

Vejce důkladně rozmícháme se solí a cukrem. Přidáme nastrouhaný sýr, mouku a zamíchané těsto uložíme na jednu noc do chladničky. Rozválíme na plát 5 mm, namažeme vejcem, nakrájíme a položíme na lehce pomazaný plech olejem. Pečeme při 220°C.

Tyčinky (košíčky) s čerstvým mlékem

125g másla, 3 polévkové lžíce čerstvého mléka, 1 rovná čajová lžička soli, 1/2 rovné čajové lžičky sifonu, 1/4 rovné lžičky citrónové šťávy, 220g mouky. Na náplň 250g sýra a 2 vejce.

Máslo rozšleháme. Přidáme mléko se sifonem a citrónovou šťávou. Spolu s mlékem pomalu přidáváme mouku. Míchání prodlužujeme do doby než nám vznikne dobře promíchaná směs. Přidáme mouku a zamícháme. Rozdělíme do 40-ti košíčků. Každý kousek vložíme do formičky a velmi dobře utlačíme. Do prohlubně vložíme náplň. Pečeme v mírně vyhřáté troubě.

Medovníčky

1 vejce, 110g cukru, 100ml oleje, 130g medu (roztopeného), 1 rovná polévková lžíce skořice nebo kakaa, 1 rovná čajová lžička soli, 1/2 rovné čajové lžičky citrónové šťávy a množství mouky podle potřeby.

Vejce s cukrem rozmícháme až bude směs nadýchaná. Postupně přidáváme olej, roztopený med, sodu s citrónovou šťávou a skořici. Nakonec přidáme mouku. Jakmile je směs rozmíchaná na měkké těsto, vytvarujeme ji na malé kuličky. Nahoru dáme malý oříšek a položíme na namazaný plech ve vzdálenosti jedné kuličky. Pečeme při teplotě 220°C. Upečené medovníčky ponecháme na plechu ještě pět minut a teprve potom je sejmeme. Namažeme zavařeninou a slepujeme po dvou.

Ořechové máslenky

250g cukru, 250g vepřového sádla, 1 čajový šálek ořechů, 2 vanilky, 350-380g mouky.

Tuk a cukr rozmícháme, přidáme vanilku, mleté ořechy a mouku. Zamícháme na středně tvrdé těsto. Vyválíme placku o tloušťce 6 mm. Vykrajujeme různé tvary nebo vytvarujeme cukroví podobné malému ořechu. Položíme na lehce vymaštěný plech, pečeme při teplotě 200°C a dopékáme při 180°C. Teplé obalujeme vanilkovým cukrem.

Baklava s piškotovou náplní

500g lístkového těsta, 1 čajový šálek rozemletých ořechů, 125g másla, náplň (6 vajec, 1 čajový šálek cukru, 1 čajový šálek mouky, 1 polévková lžíce zakysané smetany, 1 vanilka, 1 čajový šálek rozemletých ořechů, 1/2 skořice), máslo nebo olej na vymazání plechu, sirup (2 čajové šálky cukru, 2 čajové šálky vody, citrónová kůra).

Těsto vyválíme na plát výšky 1 cm. Plech namažeme tukem a na něj položíme plát těsta (1/2). Posypeme 1/2 mletých ořechů s 1/2 másla (rozpuštěného). Potom poklademe náplní, kterou připravujeme tak, že oddělené žloutky s 1/3 cukru rozšleháme. Z bílků uděláme sníh a vmícháme zbylý cukr. Do žloutků přidáme smetanu. Rozmícháme a spojíme se sněhem z bílků. Lehce vmícháme mouku, přidáme ořechy smíchané s jednou polévkovou lžící mouky a skořicí. Nahoru posypeme mletými ořechy a zbytek rozpuštěného másla a položíme 1/2 lístkového těsta. Pečeme v mírně vyhřáté troubě (180 až 200°C). Upečený desert necháme ochladit a polijeme studeným sirupem.

baklava

Tutmanik

250ml mléka, 1 vejce, 1/2 rovné čajové lžičky soli, 30g kvasnic, mouka (dle potřeby cca 500g), 170g tuku, 250g sýra, poleva z 60g másla a 5 rovných polévkových lžic strouhanky.

Do misky s kulatým dnem vložíme rozdrobené kvasnice se špetkou soli, s cukrem a promícháme. Přilijeme mléko, přidáme vejce a přisypeme mouku v takovém množství, aby nám vzniklo měkké těsto, které necháme kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 3 díly a vytvoříme placky o tloušťce cca 2 mm. Placky namažeme rozměklým tukem nebo olejem a posypeme strouhaným sýrem. Těsto přeložíme na polovinu nebo zavineme do roličky a položíme na vymaštěný plech. Všechny bochánky natřeme rozpuštěným máslem smíchaným se strouhankou. Vložíme do horké trouby a pečeme při 230°C.

tutmanik

Boljanská banica (hlemýždě)

250ml mléka, 2 vejce, jedna polévková lžíce cukru, jedna polévková lžíce soli, 30g kvasnic, 125g másla, mouka, ořechy, skořice a sirup (550g cukru, 1200ml vody, 2 vanilky).

Mléko, kvasnice, vejce, cukr a sůl smícháme, přidáme mouku, promícháme a necháme vykynout. Vše znovu promícháme a opět necháme vykynout. Těsto rozdělíme na 18 kousků. Vytvoříme první placku z těsta o tloušťce 2 mm a potřeme ji rozměklým máslem. Druhou placku vytvoříme stejným způsobem položíme ji na první. Pokračujeme dalšími plackami až nám vznikne celkem 6 vrstev. Poslední placku již nepotíráme. Ze zbylého těsta vytvoříme další dvě banice a vše necháme odležet. Všechny tři banice (každou zvlášť) rozválíme na tloušťku 3 mm. První namažeme máslem, posypeme ořechy a skořicí. Na ni položíme druhou a posypeme ji ořechy. Stejně postupujeme i u třetí vrstvy. Banice svineme do rolády, kterou nakrájíme na kousky tloušťky jednoho prstu. Získáme hlemýždě, které pokládáme řezem na vymaštěný plech 2 až 3 cm od sebe. Necháme 10 minut odležet a pečeme v předehřáté troubě při 250°C dorůžova (maximálně 20 minut). Vyjmeme, ochladíme a polijeme vlažným sirupem.

banica

Slivenská banica

250g másla, 250g sýra, těsto (250ml mléka, 1 vejce, 40g másla nebo oleje, 1 čajová lžička soli, 1 čajová lžička cukru, 50g kvasnic, mouka dle potřeby).

Do misky s oblým dnem vložíme kvasnice. Přidáme cukr, sůl a kvasnice necháme rozpustit. Přidáme mléko, rozpuštěné máslo a vejce, mouku dle potřeby a zamícháme do měkkého těsta, které necháme v teple vykynout. Z hotového těsta uděláme placku o tloušťce 4 mm, namažeme z části změklým tukem v silné vrstvě, posypeme sýrem a zavineme do rolky. Nakrájíme na kousky šířky 3 cm a položíme na plech řezem nahoru. Znovu necháme vykynout, namažeme zbylým tukem a pečeme ve mírně teplé troubě.

banica

Koule se sýrem a vejcem

370ml vody, 30g kvasnic, 1 rovná čajová lžička soli, 170g sádla nebo oleje, 200g sýra, mouka dle potřeby, poleva (3 vejce, 250ml jogurtu).

Do nádoby s oblým dnem vložíme kvasnice se špetkou soli a cukru. Pořádně promícháme a dolijeme teplou vodou. Mícháme a zároveň přisypáváme mouku. Až nám vznikne měkké těsto, necháme vykynout. Těsto rozdělíme na čtyři díly, které rozválíme na tloušťku 3 mm. Nakrájíme na pásky o šířce 10 až 12 cm. Po jedné straně namažeme tukem a posypeme sýrem. Zavineme do tenké ruličky a pořádně přitiskneme všechny konce. Roládu nakrájíme na šířku 2 cm (vznikne nám velikost malého ořechu), které pokládáme jedno vedle druhé na namazaný plech. Zalijeme zbylým tukem a směsí z vejce a jogurtu a pečeme při teplotě 220-250°C.

Roláda plněná marmeládou

125ml jogurtu nebo zakysané smetany, 1 rovná čajová lžička sody, 4 vejce, 250g cukru, 120g tuku nebo oleje, 1 lžička citrónové šťávy, vanilka, mouka dle potřeby a marmeláda.

Vejce a cukr našleháme, přidáváme za neustálého míchání po tenkém pramínku olej, malé množství mouky a naráz vlijeme jogurt se sodou a citrónovou šťávou. Rozmícháme v mixéru, přidáme vanilku s moukou až nám vznikne hustá kaše. Kaši vylijeme do mísy a zamícháme pomocí mouky v měkké těsto, ze kterého vytvoříme list o tloušťce 5 mm. Namažeme marmeládou, zavineme do rolky a pečeme při 220°C.