Saláty

Hlávkový salát s čerstvou cibulí a ředkvičkami

100g hlávkového salátu, 10g čerstvé cibule, 30g ředkviček, 10ml oleje, 5g octu, 2g soli.

Očištěnou a umytou zeleninu nakrájíme. Cibuli nadrobno, salát na plátky, ředkvičky nadrobno nebo na růžičky. Promícháme, uložíme vytvarujeme na míse. Poklademe ozdobně nakrájeným vejcem. Bezprostředně před podáváním poléváme marinádou z octu, soli a oleje.

Salát z čerstvých rajčat

120g rajčat, 10ml oleje, 5g petržele, 2g soli.

Posbíráme dobře zralá, zdravá, červená rajčata. Umyjeme. Odstraníme části okolo stopky. Nakrájíme na plátky, půl plátky či kousky. Uložíme na talíř. Posolíme, polijeme olejem a ozdobíme drobně nasekanou petrželí. Můžeme ozdobit po starodávnu nakrájenou růži z rajčete.

Salát z červeného zelí

200g červeného zelí, 10ml oleje, 6ml octu, 2g soli.

Zelí nakrájíme na 4 díly, potom na plátky a lehce potřeme solí. Postříkáme octem a necháme na hodinu uležet. Uložíme na talíř a zalijeme olejem.

Salát z čerstvých rajčat se sýrem

20g rajčat, 10ml oleje, 5g petržele, 2g soli a 10g sýra.

Rajčata nakrájíme na plátky. Položíme na talíř a polijeme olejem. Pokud je sýr osolený, nesolí se. Sýr nastrouháme na rajčata a posypeme pepřem. Okrášlíme vyřezanou růží z rajčete.

Salát z čerstvého zelí, mrkve a celeru

120g čerstvého zelí, 20g mrkve, 10g listů z celeru, 10ml oleje, 5ml octu, 2g soli.

Zelí očištěné od vrchního listu a košťálu umyjeme. Nakrájíme na tenké kousky, promícháme se solí, potom přidáme a zamícháme nastrouhanou mrkev a nadrobno nasekanou celerovou nať. Polijeme octem a olejem. Podáváme na velké míse a můžeme jej použít jako přílohu k roštu.

Šopský salát

25g pečených paprikových lusků očištěných od semen a kůže, 10g syrových paprikových lusků, 50g červených rajčat, 30g oloupaných okurek, 10g sýra, 10g cibule, 2g soli, 3g petržele.

Pečené paprikové lusky, cibule, petržel a syrové paprikové lusky nakrájíme nadrobno. Očištěná rajčata a okurky krájíme na kousky. Všechno zamícháme dohromady a položíme na talíř. Před podáváním zalijeme octem, olejem a solí. Nahoru nadrobno nastrouháme sýr. Ozdobíme feferonkami a růžičkou z rajčete.

šopský salát

Kombinovaný salát

50g květáku, 50g fazolí, 50g červené řepy, 10ml oleje, 6ml octu, 2g soli.

Ve vřelé posolené vodě uvaříme květák, vytahujeme po rozevření růžic, ochladíme a rozlomíme na růžičky. Dáme doprostřed talíře na hromádku. Ve vařící vodě svaříme zelenou fazolku, vyjmeme, ochladíme a nakrájíme. Položíme do kruhu okolo květáku. Do studené vody položíme umytou červenou řepu a vaříme do měkka. Necháme ochladit. Řepu oloupeme a nastrouháme na hoblinky či nakrájíme na kousky. Posolíme. Položíme ji na talíř okolo věnce z předešlé zeleniny a ozdobíme zelenou fazolkou. Hotový salát se zalévá směsí octu a oleje.

Salát z červené řepy

140g červené řepy, 15ml oleje, 10ml octu, 2g soli.

Řepu umyjeme a uvaříme neoloupanou. Potom ji oloupeme a nakrájíme na kousky nebo polokoule tlusté 3 mm. Může se nakrájet na hoblinky. Položíme na talíř. Posolíme a zalijeme octem. Ozdobíme nadrobno nakrájenou petrželí. Pokud má někdo rád pikantnější chuť, tak před položením na talíř může řepu ochutit česnekem se solí rozmíchaném v octu a oleji. Toto je třeba udělat hodinu před konzumací.

Salát z květáku a vajec

150g květáku, 1/2 vejce, 10ml oleje, 5ml octu, 3g petržele, 1,5g soli.

V horké osolené vodě uvaříme květák. Květákové růžičky oddělíme a uložíme na talíř. Poléváme octem s olejem, ozdobíme nastrouhaným vajíčkem, opepříme a nadrobno nakrájíme petržel.

Salát z hub

170g hřibů pečůvky, 10ml oleje, 10g citrónu nebo 5ml octu, 3g kopru, 1,5g soli, 0,2g pepře.

Očištěné hřiby se umyjí a uvaří v horké osolené vodě. Scedíme a rozkrájíme na tenké pásky. Naložíme na dvacet minut do marinády, připravené z oleje a citrónové šťávy. Poté servírujeme na talíř, polité marinádou, kterou jsme si nachystali s nadrobno posekaným koprem.