Polévky

Zeleninový boršč

10ml oleje, 40g brambor, 10g mrkve, 10g celeru, 15g čerstvého zelí, 10g cibule, 15g zelené fazolky, 30g špenátu, 15g rajčat, 5g rýže, 30g zakysané smetany, 1/4 vejce, 2g soli, 2ml octu, pepř na dochucení.

Nadrobno nakrájíme cibuli, kousky mrkve a celer. Vše vložíme do studeného tuku se třemi polévkovými lžícemi vody, špetkou soli a podusíme. Podušené zalijeme horkou vodou a zahříváme do varu. Do polévky nasypeme rýži, povaříme 10 minut a přidáme rajčata nakrájená na kousky. Po dalších 10 minutách vaření dochutíme octem, solí a pepřem. Podáváme na talíři, kde na polévku dáme zakysanou smetanu a kousek vařeného vejce.

Boršč z čerstvého zelí

120g čerstvého zelí, 15ml oleje, 10g mrkve, 10g celeru, 10g cibule, 20g rajčat, 3g mouky, 1/7 vejce, 30ml kyselého mléka nebo smetany.

Do studeného tuku dáme 3 polévkové lžíce vody, špetku soli, nadrobno nakrájenou cibuli, mrkev, celer a podusíme. Přidáme rajčata, podusíme, později přisypeme mouku, rozmícháme a rozředíme horkou vodou 200 ml/1 porce. Uvedeme do varu, přidáme zelí a vaříme 20 minut. Pak v polévce rozšleháme mouku a kyselé mléko (smetanu). Dochutíme černým pepřem.

Polévka z čočky

40g čočky, 10ml oleje, 25g cibule, 10g rajčat, 5g česneku, 5g saturejky (čubrice), 5ml octu, 2g soli.

Očištěnou a umytou čočku zalijeme studenou vodou a postavíme na mírný oheň. Jakmile začne polévka vařit, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, oloupaný česnek, olej a saturejku (čubricu). Pokračujeme ve vaření na mírném ohni do uvaření čočky. Potom přidáme rajčata pokrájená na drobno, posolíme a vaříme ještě deset minut. Hotová polévka se dochutí solí. Dle přání můžeme do polévky připravit zápražku. Připravíme ji z 5 ml oleje, 10g cibule, 15g rajčat, 1g černého pepře. Do studeného tuku přidáme 2 polévkové lžíce vody, drobně pokrájenou cibuli a dusíme. Později přidáme rajčata a znovu dusíme, potom přidáme červenou papriku, rozmícháme a rozředíme vodou z polévky. Pokud polévka při vaření nezískala správnou hustotu, přidá se před zapražením červené papriky mouka.

Klášterní polévka ze zralých fazolí

40g zralé fazole, 10ml oleje, 20g cibule, 100g mrkve, 10g kořenu celeru, 30g rajčat, 15g paprik, 3g máty, 3g petržele, 3ml octu.

Očištěné a omyté fazole zalijeme studenou vodou. Přidáme jednu polévkovou lžíci soli, zamícháme a ohříváme až do varu a vaříme 5 minut. Zahřívání přerušíme a fazole 6x umyjeme ve studené vodě. Znovu zalijeme studenou vodou, přidáme olej, cibuli nakrájenou na drobno, mrkev a celer nakrájené na kousky a vaříme na mírném ohni. Ihned jak se fazole svaří, přidáme papriky nakrájené na kousky. Po 15 minutách přidáme rajčata nakrájená na kousky a drobně posekanou mátu. Dochutíme solí, vaříme ještě 15 minut a potom přidáme nadrobno nakrájenou petržel.

Dršťková polévka (škembe čorba)

100g telecích nebo hovězích dršťek (čistých), 70ml kyselého mléka nebo smetany, 5g česneku, 1g pepře, 2ml octu, 8g pálivé papriky, 1/7 vejce.

Očištěné a omyté dršťky naložíme do studené vody na 12 hodin (každé dvě hodiny vyměníme vodu). Potom je opět dáme do studené vody a zahříváme do varu. Sbíráme pěnu a vaříme do úplného změknutí (telecí dršťky v hrnci 6-8 hod., v tlakovém hrnci jednu hodinu, hovězí dršťky 1,5 hod.). Po uvaření přidáme sůl a povaříme pět minut. Dršťky vytáhneme a nakrájíme nadrobno. Polévka se nechá vařit, k ní se přivaří smetana nebo kyselé mléko. Přidáme dršťky a znovu necháme vzkypět. Do hotové polévky (až na talíři) přidáváme česnekovou přísadu (česnek, ocet, sůl, popř. olej) a pálivou papriku.

Rajčatová polévka

100g rajčat, 10ml oleje, 20g cibule, 10g mrkve, 10g celeru, 5g petržele, 8g nudlí, 2g cukru, 1/7 vejce, 20ml kyselého mléka, 3g mouky, sůl na dochucení.

Do studeného tuku se třemi polévkovými lžícemi vody dáme nadrobno nakrájenou cibuli, nastrouhanou mrkev, celer a špetku soli. Podusíme, přidáme část rajčat nakrájených nadrobno. V dušení pokračujeme. Později rozředíme horkou vodou 200ml na porci. Zahříváme do varu, přidáme zbytek rajčat, nakrájených nadrobno a znovu vaříme do varu. Tehdy dáme vařit nudle (do polévky), zamícháme a vaříme ještě 15 minut. Hotová polévka se zahustí teplou zásmažkou, dochutí cukrem, povaří s nakrájenou petrželí.

Bramborová polévka

120g brambor, 10ml oleje, 15g cibule, 10g celeru, 10g mrkve, 30g rajčat, 1/7 vejce, 40ml kyselého mléka, 3g mouky, 2g soli, 5g petržele (nebo 4g kopru na čerstvé brambory).

Do studeného tuku přidáme 3 polévkové lžíce vody, cibuli nakrájenou nadrobno, nastrouhanou mrkev, celer a špetku soli. Podusíme a přidáme několik nadrobno nakrájených rajčat. Jak zelenina vyplave, přidáme horkou vodu 200 ml na porci. Po varu polévky přidáme kousky brambor a po 15 minutách zbylá rajčata nakrájená nadrobno. Vaříme ještě 5 minut, dochutíme solí a zahustíme zásmažkou (teplou). Přidáme petržel.

Polévka z pórku

100g pórku, 20g rajčat, 10ml oleje, 3g soli, 1/7 vejce, 40ml kyselého mléka, 5g mouky, černý pepř na dochucení.

Očištěný, umytý a nadrobno nakrájený pórek podusíme v oleji s trochou vody a špetky soli do změknutí. Přidáme rajčata, nakrájená nadrobno. Dusíme ještě několik minut a zalijeme horkou vodou 2 dcl na porci. Vaříme 25 minut a zahušťujeme teplou zásmažkou. Polévku podáváme posypanou mletým pepřem.

Polévka z tykviček

120g tykviček, 10ml oleje, 10g cibule, 20g rajčat, 3g soli, 1/7 vejce, 40ml kyselého mléka, 5g mouky, 5g kopru.

Očištěnou a omytou cibuli, nakrájíme nadrobno a přidáme do studeného tuku s přidáním 2 polévkových lžic vody a špetky soli. Zahříváme dokud zelenina nevyplave, přidáme nadrobno nakrájená rajčata a znovu dusíme. Jakmile zelenina vyplave zalijeme horkou vodou 200g na porci. Zahříváme do varu a přidáme na kostičky nakrájené tykvičky. Vaříme 20 minut, přidáme nadrobno nakrájený kopr a ještě vaříme 5 minut. Zahustíme teplou zásmažkou.

Špenátová polévka

100g špenátu, 10ml oleje, 10g cibule, 30g rajčat, 5g mrkve, 5g celeru, 8g rýže, 2g soli, 3g máty, 1/7 vejce, 3g mouky, 40ml kyselého mléka.

Do studeného tuku přidáme 3 polévkové lžíce vody, nadrobno nakrájenou cibuli, nastrouhanou mrkev, celer a špetku soli. Podusíme a jakmile zelenina vyplave, přidáme část rajčat nadrobno nakrájených a dušení prodloužíme dokud nevyplavou. Zaléváme horkou vodou 200g/porce a jakmile začne bublat, přidáme umytý a na proužky nakrájený špenát. Znovu zahříváme do varu, přidáme umytou rýži, rozmícháme a vaříme 15 minut. Přidáme zbytek rajčat nakrájených nadrobno, jemně nasekanou mátu a vaříme ještě 5 minut, potom zahustíme zásmažkou.