Jídla z ryb

Ryba vařená s omáčkou a přílohou

200g ryby (sumec, pstruh, štika, jeseter), 15g mrkve, 15g cibule, 10g celeru. Příloha: 150g vařených brambor s petrželí nebo 50g a holandské omáčky.

Očištěnou a umytou rybu nakrájíme na kousky. Marinujeme v soli a citrónové šťávě. Uložíme do chladničky na jednu hodinu. Do studené vody vložíme mrkev, celer nakrájený nadrobno a cibuli nakrájenou nahrubo. Při varu vodu osolíme a vaříme do změknutí zeleniny. Přecedíme a zahříváme do varu, kdy do vody vložíme naporcované kousky ryby a vaříme 10 až 15 minut. Nakonec rybu vytáhneme z bujónu. Uvařenou rybu podáváme s vařenými bramborami s drobně nakrájenou petrželí, zalitou octem nebo citrónovou šťávou anebo olejem a přílohou z rajčat a okurek. Můžeme též podávat s majonézovou, houbovou, rajčatovou nebo holandskou omáčkou.

Ryba dušená v aromatickém koření

250g bílé ryby (štika, jiné drobné ryby), 20ml oleje, 25g mrkve, 20g celeru, 15g cibule, 5g petržele, 0,2g černého pepře, 5ml octu, 2g soli, 0,01g bobkového listu, příloha z vařených brambor.

Očištěné a umyté ryby se nakrájí na porce. Marinujeme octem, solí, mletým pepřem a necháme uležet jednu hodinu. Cibuli, mrkev a celer nakrájíme nadrobno a dusíme až do změknutí v oleji s přidáním vody a soli. Pokládáme jednotlivé porce ryby na dušenou zeleninu, zalijeme malým množstvím vody, přidáme koření a dusíme do měkka.

Ryba dušená s cibulí

250g bílé ryby, 6g mouky, 30g cibule, 20g oleje, 10g citrónu, 50g rajčat, 1g česneku, 0,2g černého pepře, 2g soli. Příloha: vařené brambory.

Očištěnou, umytou a na porce nakrájenou rybu marinujeme v soli. Necháme uležet jednu hodinu, obalíme v mouce a usmažíme. Rybu vytáhneme. Cibuli drobně nakrájíme a dusíme v troše vody, oleje a soli. Přidáme nadrobno nakrájená rajčata, česnek nakrájený na plátky a podusíme. Rozmícháme v rybím bujónu (zhotovený z hlav a ploutví, ocasu) nebo ve vodě. Po varu vmícháme upražené kousky ryby. Dovaříme přísady a ty dusíme pod poklicí (bujónu má být na 1/2 výšky potravy).

Zapečená ryba s bramborami

Suroviny pro jednu porci: 200g bílé ryby, 8g mouky, 2g soli, 0,2g černého pepře, 10ml oleje, 20g másla, 200g brambor, 4g petrželky, 3g česneku, 10g citrónu.

Očištěnou a omytou rybu nakrájíme na porce. Marinujeme solí, pepřem, a citrónovou šťávou 1 hodinu v ledničce. Obalíme moukou a upečeme. Do zapékací misky s olejem a 2 lžícemi vody přidáme oloupané brambory nakrájené na plátky. Posolíme, nahoru položíme kousek másla a pečeme do změknutí. Nakonec do misky vložíme kousky ryby, nadrobno nakrájenou petrželku s česnekem a kouskem másla. Necháme 10 minut zapéct.

Ryba na smetaně

Suroviny pro jednu porci: 200g bílé ryby, 2g soli, 15g oleje, 8g mouky, 0,2g pepře, 10g citrónu, 3g másla, 5g slaného sýra, 40g smetany, příloha.

Očištěnou rybu marinujeme solí, citrónovou šťávou, opepříme a necháme hodinu odležet. Potom ji obalíme v mouce a opečeme. Vložíme do zapékací misky, polijeme citrónovou šťávou, posypeme nastrouhaným sýrem a polijeme smetanou. Přidáme kousek másla a lehce zapečeme v troubě. Podáváme s pečenými nebo vařenými brambory.

Ryba pečená na grilu

Suroviny pro jednu porci: 150g ryby, 10g oleje, 20g citrónu.

Očištěnou a umytou rybu rozkrojíme na polovinu podél hřbetní kosti. Marinujeme solí a citrónovou šťávou. Necháme uležet v chladničce jednu hodinu. Potřeme po obou stranách olejem a položíme nagril. Jakmile se opeče jedna strana, rybu otočíme a pečeme z druhé strany. Podáváme s bramborami, citrónem a dušenou mrkví.

Rybí filé s omáčkou

1kg filet, 200ml smetany, citrónová šťáva a mletý černý pepř na dochucení.

Do horké, osolené a okyselené citrónovou šťávou vody vložíme filety. Vaříme 10-15 minut a vyjmeme. Odvar přecedíme a do odvaru vlijeme smetanu, citrónovou šťávu a mletý černý pepř. Touto omáčkou zalijeme filé.

Dušené drobné ryby

200g drobných ryb, 20ml oleje, 1g citrónu, 2g soli, 5g kopru.

Očištěné a umyté rybky (bez hlavy) marinujeme solí a citrónovou šťávou. Necháme uležet jednu hodinu v chladničce. Vložíme do pekáče, posypeme nadrobno nasekaným koprem, zalijeme olejem a horkou vodou a dusíme do změknutí.

Zeleninová směs Plakia ze zelené fazolky k rybám

250g zelené fazolky, 20ml oleje, 10g mrkve, 15g celeru, 30g cibule, 40g rajčat, 5g mouky, 10g citrónu, 5g česneku, 5g zelené petržele, 2g soli.

Umyté a očištěné zelené fazole vložíme do vroucí, osolené vody a vaříme do změknutí. Scedíme a vodu uchováme. Do části studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme cibuli nakrájenou na plátky, mrkev a celer nakrájené na kousky a dusíme do změknutí. Dále vložíme kousky rajčat a plátky česneku. Znovu podusíme. Dušenou zeleninu smícháme se zelenou fazolí a položíme na plech. Posypeme nadrobno nakrájenou petrželí a zalijeme vodou z fazolí (poměrné množství), ve které je rozmíchána mouka. Přilijeme zbytek oleje, poklademe plátky rajčat, pokapeme citrónovou šťávou a zalijeme malým množstvím vody s fazolí. Podáváme studené.

Zeleninová směs Plakia z tykviček k rybám

250g tykviček, 20ml oleje, 10g mrkve, 20g cibule, 10g celeru, 30g rajčat, 5g česneku, 5g mouky, 10g citrónu, 0,2g pepře, 5g kopru, 5g zelené petržele, sůl.

Očištěné a umyté tykvičky nakrájíme na kousky a svaříme v malém množství vody, asi 15 minut. Do části studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme cibuli nakrájenou na plátky, mrkev a celer nakrájené na kousky a dusíme do změknutí. Dále vložíme kousky rajčat a plátky česneku. Znovu podusíme. Dušenou zeleninu smícháme se zelenou fazolkou a vložíme na plech. Posypeme nadrobno nakrájenou petrželí a mátou, zalijeme vodou z fazolí (poměrné množství), ve které je rozmíchaná mouka. Přilijeme zbytek oleje, poklademe plátky rajčat, pokapeme citrónovou šťávou a zalijeme malým množstvím vody s fazolí. Podáváme studené.