Jídla z mletého masa

Masové závitky z kyselého zelí a masa

100g mletého masa, 140g kyselého zelí, 30g vepřového sádla, 20g pórku, 12g rýže, 0,2g černého pepře, 3g soli, 1g papriky.

Očištěný, umytý a nadrobno nakrájený pórek smícháme s mletým masem, rýží, sádlem, pepřem, solí a trochou vody. Všechno rozmícháme. Maso navineme do listů, vložíme do hrnce, opepříme, zalijeme tukem a přitiskneme talířem. Dolejeme vodou do výšky závitků a vaříme na tichém ohni tři hodiny (v tlakovém hrnci 35 minut).

Plněné papriky

100g mletého masa, 20ml oleje nebo 20g vepřového sádla, 140g papriky, 10g rýže, 20g cibule, 30g rajčat, 5g petržele, 5g mouky, 1/5 vejce, 40g kyselého mléka, 2g soli, 0,2g černého pepře.

1.způsob: K masu přimícháme drobně nakrájenou cibuli, nastrouhaná rajčata, očištěnou a omytou rýži (uvařenou), 2/3 oleje, mletý pepř, petržel, trochu vody a trochu soli (pokud maso není solené). Vše rozmícháme. Tento způsob je dietní a nejjednodušší. 2.způsob: Do 2/3 studeného sádla s přidanou vodou a solí přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme. Přidáme čerstvě uvařenou rýži, rozmícháme a přidáme nakrájená rajčata. Osolíme a zalijeme horkou vodou v poměru 1:1 s rýží. Vaříme do vyvření vody. Ještě horkou rýži smícháme s mletým masem. Prokládáme solí, mletým pepřem, nařezanou petrželí a rozmícháme. Středně velké papriky umyjeme ve studené vodě, očistíme od stopek a semen a znovu vypláchneme. Posolíme zevnitř a naplníme již připravenou nádivkou. Obalíme v mouce a pokládáme ve dvou řadách do hrnce a přidáme olej. Přitiskneme talířem a zalijeme do 2/3 horkou vodou a vaříme asi jednu hodinu (v tlakovém hrnci asi 15 minut).

plněné papriky

Musaka s bramborami

120g mletého masa (50% vepřového a 50% hovězího), 25g cibule, 200g brambor, 20ml oleje, 65g rajčat, 3g rajského protlaku, 8g petržele, 10g hladké mouky, 10g tvrdého sýra, 0,05 l mléka, 1 ks vejce.

Mleté maso osmažíme s nakrájenou cibulí, rajským protlakem a sladkou paprikou, polijeme vývarem, ponecháme 10-15 minut, pak osolíme, opepříme, přidáme petržel a nakrájená rajčata. Brambory nakrájené na plátky napolo usmažíme. Do mísy dáme střídavě vrstvy brambor a mletého masa, nahoru dáme plátky rajčat. Dusíme v troubě, polijeme omáčkou z mouky, mléka a vejce, navrch nastrouháme tvrdý sýr a dáme zapéct. Necháme trochu vychladnout a nakrájíme na porce.

musaka

Musaka z mletého masa s lilkem nebo tykvičkami

100g mletého masa, 25 až 30g tuku, 25g cibule, 10g lilku nebo tykviček, 80g rajčat, 6g petržele naťové, 6g kaškavalu (tvrdého sýru), 2g soli, 0,2g černého pepře, 10g mouky, 1/4 vejce, 50ml čerstvého mléka.

Připravujeme stejně jako musaku s bramborami ale brambory zaměníme za lilek. Lilky umyjeme a celé oloupeme. Nakrájíme po délce na plátky, osolíme a necháme 15 minut uležet. Potom je umyjeme a opražíme. Tykvičky umyjeme a nakrájíme na plátky. Posolíme, obalíme v mouce a opražíme. Další postup je stejný podle předchozího receptu.

musaka

Musaka z mletého masa a rýže

100g mletého masa, 25g tuku, 25g cibule, 180g rajčat, 10g petržele, 20g rýže, 0,2g černého pepře, 0,5g červené papriky, 50g másla, 1/4 vejce, 5g kaškavalu (tvrdého sýra), 2g soli.

Do části studeného tuku přidáme trochu vody a soli s nadrobno nakrájenou cibulí a podusíme. Přidáme část nadrobno nakrájených rajčat a opět dusíme dokud se nevypaří větší část vody. Přidáme maso a mícháme do té doby, dokud směs nebude 'sypká'. Přidáme umytou rýži, zamícháme, přidáme červenou papriku a černý pepř. Zalijeme horkou vodou v poměru 1:1 s rýží a vaříme na mírném ohni, dokud rýže nebude měkká. Smícháme s nadrobno nakrájenou zelenou petrželí. Na to položíme plátky rajčat. Zalijeme vodou a pečeme. Na hotovou musaku nalijeme omáčku stejnou jako v receptu musaka s bramborami, posypeme kaškavalem a dopečeme. Necháme ustát 30 minut a můžeme podávat.

musaka

Musaka z mletého masa a zelí

100g mletého masa, 150g čerstvého zelí, 10g rýže, 25ml oleje, 20g cibule, 100g rajčat, 5g petržele, 2g soli, 0,2g černého pepře, 1g červené papriky.

Do části studeného tuku přidáme trochu vody a soli s drobně nakrájenou cibulí a podusíme. Přidáme část nadrobno nakrájených rajčat a dusíme dokud se nevypaří větší část vody. Přidáme mleté maso a mícháme dokud nám nevznikne 'sypká' směs. Přidáme umytou rýži, promícháme, doplníme černým pepřem a sladkou paprikou. Zalijeme horkou vodou v poměru 1:1 s rýží a postavíme na mírný oheň, dokud se rýže neuvaří. Smícháme se zelenou petrželí. Očištěné a omyté zelí nakrájíme na plátky, osolíme a podusíme se zbytkem tuku. Mícháme dokud zelí nezměkne. Přidáme sladkou papriku a potom část nadrobno nakrájených rajčat. Dusíme dokud se nám nevypaří voda. Smícháme se směsí mletého masa, na povrch naklademe plátky rajčat. Zalijeme trochou horké vody a dáme zapéct do trouby.

musaka

Karbanátky s bílou omáčkou

100g mletého masa, 20g cibule, 10g rýže, 8g mouky, 4g petržele, 20g másla, 5g mrkve, celeru a kořene petržele, 6g citrónové šťávy, 0,2g černého pepře, 1/8 vejce, 2,5g soli. Omáčka: 8g mouky, 40ml kyselého mléka a 1/8 vejce.

Rýži vložíme do vroucí osolené vody v poměru 1:1 a vaříme do měkka. Necháme ochladit (i s vodou) a přidáme mleté maso, petržel, část nadrobno nakrájené cibule, mletý černý pepř, vejce a sůl. Velmi dobře promícháme a z této směsi vytváříme karbanátky, které později podáváme teplé po dvou kusech na porci. Do studené vody nebo bujónu vložíme aromatickou zeleninu (mrkev, celer a kořenovou petržel) nakrájenou nadrobno, máslo, sůl a jednu cibuli rozkrojenou na polovinu. Vaříme do změknutí zeleniny. Hotové karbanátky obalíme moukou a dáme vařit do bujónu. Vaříme do úplného změknutí rýže. Nakonec zhotovíme omáčku ze směsi kyselého mléka s vejcem, rozšleháme v přecezeném bujónu, ve kterém se vařily karbanátky. Vaříme do varu za stálého míchání tak dlouho, jak hustou omáčku chceme. Dochutíme solí a citrónovou šťávou. Karbanátky zalijeme připravenou omáčkou a okrášlíme zelenou petrželí. Podáváme teplé.

karbanátky

Řízek z mletého masa v těstíčku

100g mletého masa, 0,2g černého pepře, 3g soli, 1/10 vejce, 10g čerstvého másla, 5g petržele, olej na smažení, strouhanka a jedno vejce na smažení.

Mleté maso ochutíme černým pepřem, čerstvým mlékem a vejcem. Velmi dobře promícháme a necháme tři hodiny odležet v chladničce. Směs rozdělíme na porce o hmotnosti 100g, které vytvarujeme jako velké čavapčiči. Posypeme strouhankou a vytvarujeme řízek s tloušťkou 4 až 5mm. Bezprostředně před smažením obalíme řízek ve vejci a osmažíme. Podáváme se smaženými brambory, rajčaty, zeleným salátem, atd.

Přírodní řízek z mletého masa

120g mletého masa, 10g čerstvého mléka, 1/10 vejce, 0,2g černého pepře, 6g mouky, 5g másla, olej na smažení.

K mletému masu přidáme pepř, čerstvé mléko a vejce. Velmi dobře zamícháme a necháme uležet v chladničce. Rozdělíme na porce po 120g a vytvarujeme jako velké čevapčiči s tloušťkou 6 mm. Obalíme v mouce a osmažíme na malém množství tuku do růžova. Ozdobíme rajčaty, okurkami, zeleným salátem a smaženými nebo vařenými brambory.

Karbanátky na zelenině

Suroviny pro jednu porci: 100g mletého masa, 20g cibule, 10g rýže, 3g zelené petrželky, 8g mouky, 0,2g mletého pepře, omáčka (120g cibule, 60g rajčat, 3g mouky, 3g pálivé papriky, 5g saturejky, petrželka, 1g sladké papriky, 0,2g černého pepře, 0,1g bobkový list, 2,5g soli, 20g vína.

Rýži nasypeme do vroucí osolené vody v poměru 1:1. Uvařenou a ochlazenou rýži přidáme do mletého masa. Přimícháme nadrobno nakrájenou cibulku a petrželku, mletý pepř a sůl. Velmi dobře promícháme a vytvoříme karbanátky. Omáčka: Na plátky nakrájenou cibuli vložíme do studeného tuku s přidáním malého množství vody a soli a podusíme. Čas od času zamícháme. Jakmile cibule změkne, přidáme rajčata nakrájená nadrobno, později mouku a červenou papriku. Rozředíme horkou vodou, rozmícháme, uvedeme do varu a pustíme se do obalování karbanátků v mouce. Jakmile začne omáčka vřít, vložíme do ní karbanátky a snížíme vaření na mírný oheň a vaříme 45 minut. Po této době přidáme bobkový list, pepř, víno a saturejku. Vaříme dalších 15 minut. Sundáme z ohně a přidáme nadrobno nakrájenou petrželovou nať.

karbanátky