Jídla z masa

Vepřový guláš

190g vepřové maso, 20ml oleje, 200g cibule (pórku), 5g másla, 5g kečupu, 5ml vína, 8g petržele, 5g papriček (feferonek).

Maso nařežeme na kostičky (asi 20ks), osmažíme ve vroucím oleji a postupně přidáváme nadrobno nakrájenou cibuli, kečup, víno, osolíme, opepříme, popř. přidáme saturejku (čubricu). Dusíme na mírném ohni. Před podáváním posypeme jemně nakrájenou petrželí a několika feferonkami.

Maso s rýží

140g vepřového masa, 25ml oleje, 3g soli, 0,02g černého pepře, 60g rýže.

Umyté a na porce nakrájené maso vložíme do teplého tuku a lehce osmažíme. Zalijeme horkou vodou v poměru 4:1 s rýží (kterou tam ještě nedáváme). Přidáme mletý pepř a vaříme do změknutí masa. Tehdy přídáme rýži. Jakmile nám bujón s rýží začne vřít, dochutíme a dáme zapéct do trouby. Jakmile rýže přijme vodu, jídlo vyjmeme z trouby, posypeme mletým pepřem a necháme uležet 10 až 20 minut.

Kaše z jehněčího masa

150g jehněčího masa, 30g másla, 2g soli, 25g mouky, 0,2g pepře, 10ml citrónové šťávy a 3g česneku na dochucení.

Maso umyjeme a nakrájíme na kousky, zalijeme studenou vodou a zahříváme. Sebereme pěnu, osolíme a znovu sebereme pěnu. Přidáme černý pepř a vaříme do změknutí. Připravíme světlou zásmažku, ochladíme a rozmícháme horkém bujónu. Mícháme nepřetržitě. Při servírování podáváme nejdříve maso a potom zaléváme hotovou kaší. Dle přání můžeme dochutit česnekem nebo citrónovou šťávou.

Telecí rosbíf

200g telecího masa (nebo hovězího), 20g cibule, 20g tuku, 20g mrkve, 10g celeru, 4g rajčatového protlaku, 3g mouky, 0,5g červené papriky, 20ml vína, 10g slaniny, 0,2g černého pepře, 0,1g bobkového listu, 2g soli, příloha (rýže, pečené brambory).

Umyté a očištěné maso prošpikujeme slaninou, osolíme, ovážeme konce a zasmažíme na všechny strany do červeno-rezava. Zalijeme z části vínem a horkou vodou do poloviny výšky masa. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, mrkev, celer a rozmíchané rajčatové pyré. Dusíme v troubě do plného změknutí masa. Hotové maso vytáhneme a odstraníme nitě. Šťávu přecedíme, pokud je hustá tak rozmícháme studenou vodou anebo zahustíme moukou, přidáme zbylé víno a vaříme 10 minut. Maso nakrájíme na tenké plátky, položíme vedle sebe a polijeme omáčkou.

Zapečené maso se zeleninou Gjuveč

140g masa (vepřové, telecí, hovězí, skopové, jehněčí), 20g tuku, 25g cibule, 10g mrkve, 6g celeru, 70g brambor, 50g rajčat, 30g paprikových lusků, 30g zelené fazole, 15g baklažánů, 30g hrachu, 20g tykviček, 1g červené papriky, 3g soli.

Umyté maso nakrájíme na kousky a lehce osmažíme v části horkého tuku. Přidáme postupně nadrobno nakrájenou cibuli, mrkev, celer, část rajčat a později přidáme červenou papriku. Rozředíme horkou vodou a vaříme do poloměkkého masa. Během této doby připravíme zeleninu. Zelenou fazolku nakrájíme a dusíme do změknutí, potom postupně přidáváme a dusíme nadrobno nakrájenou papriku, baklažány (posolené, umyté a scezené), na velké kousky nakrájené brambory a tykvičky. Takto připravenou zeleninu přidáme do poloměkkého masa. Vše smícháme, nahoru položíme rajčata a zapečeme. Hotové jídlo ozdobíme petrželí.

gjuveč džuveč

Kebap po selsku (2. způsob)

500g vepřového masa, 60g oleje, 200g rajčat, 2 cibule, sůl, pepř.

Na malé kousky nakrájíme maso, vložíme do rozehřátého oleje a smažíme dozlatova. Maso posolíme a přidáme nadrobno nakrájenou cibuli. Několikrát promícháme, přidáme nadrobno nakrájená rajčata. Vše dochutíme pepřem, rozmícháme. Podusíme několik minut.

kebap

Kavarma kebap

150g vepřového masa, 20g tuku, 140g pórku, 20g červené papriky (čerstvé), 1 pálivá paprika, 10g citrónu, 10ml vína, 5g rajského protlaku, 1g saturejky, 5g petržele, 0,2g černého pepře, 2g soli.

Maso rozkrájíme na šest kousků, lehce osmažíme v horkém tuku, přidáme část nakrájeného pórku, malé množství vody a sůl. Dusíme do poloměkka. Následně posypeme zbytkem pórku a špetkou soli. Dusíme. Přidáme na větší kousky nakrájenou červenou papriku a trochu vody. Vložíme do hrnce nebo necháme v původní nádobě, zamícháme a necháme propéct v troubě.

kavarma kebap

Kebap po selsku (1. způsob - dietně)

150g masa (vepřové, jehněčí, skopové), 25g sádla, 50g cibule, 50g rajčat, 0,2g černého pepře.

Umyté maso nakrájíme na 5-6 kousků/porce. Osolíme, vložíme do horkého tuku a pořádně rozmícháme. Přidáme na plátky nakrájenou cibuli, dusíme do plného změknutí masa a čas od času doléváme horkou vodou. Přidáme nastrouhaná rajčata, mletý pepř a dusíme ještě 15 minut.

kebap

Jitrnice z divočáka

1600g vykostěného masa z divočáka, 3g pepře, 100ml vody, 5g česneku, 0,5g nového koření, 3g cukru, 3g pálivé papriky, 4g saturejky, 2g papriky, 15g soli, 2,5 m střev.

Maso umeleme, přidáme koření (sůl, cukr, saturejka, pálivá paprika, mleté nové koření, černý pepř a česnek) a velmi dobře promícháme. Směs necháme uležet na 10 až 12 hodin v chladničce a znovu zamícháme. Přidáme červenou papriku a pomocí masového mlýnku naplníme střeva a vytvoříme jednotlivé jitrnice 12 cm dlouhé, které upečeme na pánvi. Podáváme s dušeným zelím a pečenými brambory.

Žebírko na pánvi

Suroviny pro jednu porci: 200g žebírka, 10g sádla, 2g soli, 0,2g pepře, 20g citrónu, příloha.

Maso lehce naklepeme, posolíme, opepříme, polijeme citrónovou šťávou a necháme uležet dvě hodiny v chladničce. Potom maso obalíme v mouce, osmažíme v tuku a několikrát obrátíme (dle přání nemusíme v mouce obalovat). Servírujeme teplé, polité malým množstvím tuku, který nám zůstal na pánvi při smažení, s kouskem citrónu (nebo pokapaný citrónovou šťávou). Obložíme přílohou z pečených brambor a dušeného kyselého zelí.