Grilovaná jídla

Kebapčeta

500g mletého masa (60% vepřového a 40% hovězího), 20ml vody, 18g soli, 1g pepře, saturejka.

K dobře umletému masu přidáme sůl, prohněteme, vložíme do mísy a necháme několik hodin v chladnu. Přidáme pepř a dle chuti saturejku. Znovu prohněteme a vložíme na několik hodin do chladničky. Po vyjmutí z chladničky uděláme šišky - malé (asi 40g) nebo větší (asi 80g). Pečeme je na rožni namazaném lojem. Kebapčeta se nesmějí navzájem na rožni dotýkat. Obracíme je postupně. Uvnitř musí být směs šťavnatá a nekrvavá. Jako přílohu podáváme smažené brambory, drobně nakrájenou cibuli, petržel a hořčici.

karbanátky

Karbanátky na grilu

1200g mletého masa (hovězí, telecí, skopové), 120g cibule, 3g pepře, 22g soli, 25ml vody.

Nejlepší je dělat karbanátky z 500g telecího a 700g vepřového masa. Příprava je stejná jako u kebapčat, zde se ale cibule krájí nadrobno a přidává se zároveň s černým pepřem. Vyrobíme karbanátky po 60g a servírujeme po dvou kusech. Servírují-li se ihned, zachovají si chuť i kvalitu. Přílohy: opékané brambory, zralá fazole, pálivá směs zeleniny, rajčata, pečené papriky, nadrobno nakrájená cibule zamíchaná s petrželkou.

karbanátky

Nervózní karbanátky na grilu

600g mletého masa, 60g cibule, 1,5g černého pepře, 11g soli, 12ml vody, 4,5g pálivé papriky.

K dobře umletému masu přidáme sůl, prohněteme, vložíme do mísy a necháme několik hodin v chladnu. Přidáme mletý kmín a pepř s pálivou paprikou. Znovu prohněteme a vložíme na několik hodin do chladničky. Proto mají nervózní karbanátky lehce pálivou chuť. Karbanátky přigrilování několikrát obracíme. Servírujeme s hranolkami, fazolkou, pálivou zeleninovou směsí, rajčaty, pečenými paprikami a nadrobno pokrájenou cibulí. Zdobíme petrželí.

karbanátky

Karbanátky se sýrem na grilu

1200g mletého masa (směs), 200g sýra, 3g černého pepře, 22g soli, 25ml vody.

K dobře umletému masu přidáme sůl, prohněteme, vložíme do mísy a ponecháme několik hodin v chladnu. Přidáme mletý kmín a pepř. Později sýr nakrájený na kousky nebo jemně nastrouhaný. Velice dobře promícháme. Vytvarujeme karbanátky po cca 60g agrilujeme. Přigrilování několikrát obracíme.

karbanátky

Kuře na grilu

1/2 kuřete (500g), 5g soli, 0,2g černého pepře, 10g másla, přílohy.

Očištěné a umyté kuře rozkrájíme po délce na polovinu. Jemně naklepeme, posolíme a položíme řezem dolů. Potřeme olejem kegrilování. Při pečení často otáčíme a pečeme do růžové kůrčičky. Neustále natíráme rozpuštěným máslem. Upečené kuře opepříme a zalijeme rozpuštěným máslem. Podáváme s hranolkami.

Ražniči na grilu

150g jehněčího masa (bez kostí) nebo vepřového popř. telecího, 3g soli, 0,2g černého pepře, 3ml oleje, 5g másla, přílohy.

Maso nakrájíme na kousky (25g). Marinádu připravujeme ze soli, pepře, jemně nakrájené cibule, vína a oleje. Dobře promícháme a necháme tři hodiny uležet. Potom z masa odstraníme cibuli, nařežeme okraje masa po délce vlákna a pečeme na silně rozpálenémgrilu. Při pečení maso několikrát obracíme a potíráme máslem. Podáváme s hranolkami, plátky rajčat a jemně nakrájenou cibulí.

Ražniči se zeleninou

150g jehněčího nebo vepřového masa bez kosti, 20g rajčat, 20g cibule. 5g pálivé papriky, 3g soli, 0,2g černého pepře, 15g hřibů, 5ml vína, 3ml oleje, 10g másla, přílohy.

Vykostěné ražniči nakrájíme na kousky (25g). Marinádu připravujeme ze soli, černého pepře, jemně nakrájené cibule, vína a oleje. Rozmícháme a necháme tři hodiny ustát v lednici. Potom kousky masa očistíme od cibule a napichujeme na jehlu. Mezi maso přidáváme postupně kousky rajčat, cibule, hřibů a jednu pálivou papriku. Namažeme máslem a dáme péct na silně rožhavený rošt, který byl předem namazám lojem. Jednou za čas při pečení potíráme a několikrát obracíme. Jako přílohu podáváme hranolky, rajčata a pečené papriky.

Domácí klobása

1600g mletého masa (vepřového a telecího), 200g slaniny, 3g černého pepře, 100ml vody, 10g práškového cukru, 0,5g nového koření, 3g pálivé papriky, 3g kmínu, 2g saturejky, 3g červené papriky, 10g česneku, 20g soli, 0,5g sanytru, 1,5 m solených střev.

Smícháme černý pepř, nové koření, pálivou papriku, kmín, saturejku, nadrobno nakrájený česnek a nadrobno nakrájenou slaninu. Tuto směs smícháme s cukrem, sanytrem, solí a částí vody. Následně vzniklou směs smícháme s mletým masem. Vše velice dobře promícháme. Necháme odležet na 10 hodin do chladničky. Potom znovu pořádně promícháme, přidáme zbytek vody a červenou papriku. Tuto směs plníme do předem nachystaných střev namočených v chladné solené vodě. Hotovégrilujeme nebo smažíme na pánvi.

Svačinka na grilu

150g vepřového žebírka (můžeme použít i vepřové filé nebo dva kousky jehněčího po 70g anebo 250g telecího filé), 3g soli, 0,2g černého pepře, 10ml vína nebo citrónové šťávy, přílohy.

Kotletu s žebírkem nebo filé naklepeme. Polotovary necháme marinovat v omáčce se solí, černým pepřem, vínem nebo citrónovou šťávou. Necháme uležet na několik hodin do chladničky. Potom pečeme na silně rozžhavenémgrilu, který jsme předtím natřeli olejem. Maso při pečení několikrát obrátíme. Upečené ponecháme na chladnější straněgrilu (kvůli aroma) a podáváme naráz jemně posypané pepřem. Jako přílohu lze použít hranolky, pálivou zeleninovou směs, jemně nakrájenou cibuli a zeleninu dle sezóny.

Kebap

160g vepřového masa, 100g hovězího, 80g cibule (nebo pórku), 10ml vína, 1g saturejky, 0,2g černého pepře (a dle přání 0,5g pálivé papriky).

Očištěné a omyté maso nakrájíme na kousky po 20g. Marináda se skládá ze soli, mletého černého pepře a vína. Necháme uležet na tři hodiny v chladničce. Potom kraje nařízneme po délce vlákna a pečeme nagrilu. Do nádoby dáme jemně nakrájenou cibuli, máslo, černý pepř, saturejku (dle přání pálivou papriku), zakryjeme poklicí, zahříváme, čas od času zamícháme, dokud cibule nezměkne.

kebap