Bezmasá jídla

Rajčata plněná špenátem

2 červená rajčata, 200g špenátu, 20g cibule, 30g tuku, 50g sýru, 1/2 vejce, 0,2 černého pepře, 2g soli, zálivka (1/2 vejce, 50ml mléka).

Do studeného tuku přidáme malé množství vody, sůl a dusíme s nadrobno nakrájenou cibulí. Přidáme očištěný, umytý a na plátky rozdělený špenát a dusíme do té doby, až se nám vypaří voda. Potom špenát smícháme s nastrouhaným sýrem, vejcem, pepřem a osolíme dle chuti. Rajčata umyjeme a ukrojíme vršek. Vydlabeme vnitřek, naplníme připravenou směsí a přikryjeme ukrojeným vrškem. Uložíme do nádoby a zapečeme. Hotové jídlo zalijeme směsí z čerstvého mléka a vejce a znovu zapečeme.

Špenát

200g špenátu, 1/2 vejce, 50g sýra, 20ml oleje, 3g mouky.

Do horkého tuku s trochou vody vložíme očištěný, umytý a na plátky nakrájený špenát. Dusíme 15 minut. Přidáme mouku a rozmícháme. Sejmeme z ohně, smícháme s vejci a sýrem, položíme na plech či malý pekáček a necháme zapéct.

Plněné papriky (nebo rajčata) s rýží

150g papriky, 35g cibule, 15g mrkve, 40g rajčat, 35g rýže, 5g petržele, 20ml oleje, 0,3g černého pepře, 2g soli.

Do studeného sádla přidáme trochu vody a soli, nadrobno nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev. Dusíme. Později přidáme rajčata nakrájená na drobno a ještě později rýži. Rozmícháme a zalijeme horkou vodou v poměru 1:1. Vaříme na mírném ohni, dokud má rýže vodu. Přidáme mletý pepř a nadrobno nakrájenou petržel. Umyté papriky očistíme od semen a osolíme. Naplníme hotovou směsí z rýže a položíme na plech. Zalijeme olejem a horkou vodou do poloviny výšky paprik. Pečeme. Jakmile zčervenají, otočíme je a v pečení pokračujeme. Rajčata se připravují stejně, jen je jich potřeba 200g na porci.

plněné papriky

Plněné papriky (nebo rajčata) se sýrem

160g paprik (200g rajčat), 20ml oleje, 50g sýra, 1/2 vejce, 5g petržele.

Papriky očištěné od semen a stopek omyjeme a scedíme. Lehce posolíme zevnitř. Sýr nastrouháme a smícháme s vajíčkem a drobně nakrájenou petrželí. Touto směsí plníme papriky. Papriky uložíme na plech, zalijeme olejem a velmi malým množstvím vody a pečeme do zčervenání. Potom je otočíme pomocí dvou vidliček a dopečeme do zčervenání druhou stranu. Podobně se připravují i plněná rajčata. Vybereme středně velká rajčata, umyjeme je a nařízneme vrch rajčete, aniž by se části rajčat od sebe zcela oddělily. Vydlabeme pomocí lžičky, lehce posolíme. Po naplnění je dáme na pekáč, zařízlou částí na dno. Pečeme zalité olejem i vodou, ale neobracíme je.

plněné papriky

Rajčata s rýží

Suroviny pro jednu porci: 180g rajčat, 40g rýže, 20ml oleje, 30g cibule, 5g petržele, 2g soli, 0,2g černého pepře.

Do studeného tuku s malým množstvím vody a špetkou soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a podusíme ji. Přidáme rýži, lehce osmažíme a rozředíme vodou 1 ku 3. Jakmile voda začne vařit, posolíme ji a přesypeme do nádoby na pečení. Povrch poklademe rajčaty nakrájenými na kousky, posypeme zelenou petrželkou. Necháme zapéct 10 minut.

Palačinky s máslem a sýrem

350g mouky, 600ml mléka, 5 vajec, 2g soli, 10g sýra, 3g másla, 10ml oleje na smažení.

Vejce, mléko a sůl důkladně promícháme. Za neustálého míchání postupně přidáváme mouku. Pokud nám vzniknou hrudky, směs přecedíme. Na pánev vlijeme 1/2 polévkové lžíce oleje a zahřejeme. Nalijeme malé množství těsta, které rozlijeme po celé pánvi tak, aby nám vznikla tenká palačinka. Usmažíme na jedné straně, otočíme a usmažíme i po straně druhé. Hotové palačinky pokládáme na sebe, které pokaždé přikryjeme pokličkou, dokud neupečeme všechny. Na každou palačinku položíme kousek másla, posypeme strouhaným sýrem a srolujeme. Před podáváním necháme zapéct.

Mléčná kaše se sýrem

Suroviny pro jednu porci: 20g mouky, 20g másla nebo oleje, 100ml mléka, 30g sýra.

Tuk zahřejeme, vysypeme mouku a pražíme za nepřetržitého míchání do světlé jíšky. Sejmeme z ohně a ihned rozředíme studeným mlékem. Rozmícháme, vzniklé hrudky rozmělníme a znovu zahříváme do varu. Vaříme 15 minut. Po ukončení vaření přidáme sýr nakrájený na kousky. Ihned podáváme.

Kaše ze zelené cibulky a vajec

Suroviny pro jednu porci: 50g zelené cibule, 10g mouky, 20g oleje, 1 vejce, 100ml mléka, 5g petržele, pepř.

Cibuli podusíme v tuku s malým množstvím vody a soli. Přidáme mouku a lehce osmažíme. Kaši rozmícháme se směsí vajec a mléka. Přidáme petržel, opět rozmícháme a povaříme 10 minut. Dochutíme pepřem.

Hrachovka

Suroviny pro jednu porci: 350g čerstvého hrášku, 20ml oleje, 40g cibule, 30g rajčat, 3g mouky, 5g kopru, sůl.

Očištěný hrách umyjeme a vložíme do vroucí vody. Vaříme do měkka. Do studeného tuku s malým množstvím vody a soli vložíme nadrobno nakrájenou cibuli a dusíme. Přidáme část rajčat a podusíme. Zasypeme moukou, lehce zasmažíme a rozředíme vodou, ve které se vařil hrách. Přisypeme hrách a zbytek rajčat a vaříme deset minut. Přidáme kopr a vaříme dalších pět minut. Omáčka musí být středně hustá.

Houbová kaše

Suroviny pro jednu porci: 75g hub, 20g mouky, 30g másla, 2g soli.

Umyté nadrobno nakrájené houby a podusíme na tuku (10g porci) do měkka s malým množstvím vody a soli. Zalijeme teplou vodou a vaříme do plného změknutí. Ve zbytku tuku necháme zasmažit mouku (světlá jíška) a necháme ochladit. Hustotu kaše můžete upravit rozředěním bujónu z hub. Do rozředěné zásmažky vložíme houby a vaříme 15 minut.